Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Małpia ospa: ponad 6 tysięcy przypadków na świecie. Czy to już pandemia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 lipca 2022 09:41

Małpia ospa: ponad 6 tysięcy przypadków na świecie. Czy to już pandemia? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała dotychczasowy bilans małpiej ospy. Obecnie wiadomo o ponad 6000 przypadków zakażeń z 58 krajów.

Agencja ONZ ponownie zwoła posiedzenie komitetu, który podejmie decyzję w sprawie ogłoszenia w najbliższych tygodniach globalnego zagrożenia zdrowia, najwyższego poziomu alarmowego WHO. Taką informację przekazał dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.


"Na poprzednim posiedzeniu (27 czerwca) komisja zdecydowała, że epidemia, która odnotowała wzrost przypadków zarówno w krajach afrykańskich, gdzie zwykle się rozprzestrzenia, jak i w innych częściach świata, nie stanowiła wówczas globalnego zagrożenia zdrowia” – przekazał dyrektor WHO. Dodał, że z powodu braku testowania, zakażeń jest prawdopodobnie o wiele więcej.


Jego zdaniem około 80 procent przypadków występuje w Europie. Małpia ospa, zwykle łagodna infekcja wirusowa, która powoduje objawy grypopodobne i zmiany skórne, rozprzestrzenia się na całym świecie od początku maja. Wskaźnik śmiertelności w poprzednich epidemiach w Afryce obecnie rozprzestrzeniającego się szczepu wynosił około 1 procenta, ale jak dotąd ta epidemia wydaje się być mniej śmiertelna w krajach nieendemicznych.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Kuchar-WnZ-naziwsko
Wyszło na Zdrowie

Antyszczepionkowcy w pułapce algorytmu

18 kwietnia 2024
147971020
10 kwietnia 2024
164144237
Jak odżywiają się Polacy

Veganuary: w nadmiarze mięso szkodzi zdrowiu

16 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)