Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe programy szkolenia specjalizacyjnego. Lekarze mają wątpliwości

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 lutego 2023 13:37

Nowe programy szkolenia specjalizacyjnego. Lekarze mają wątpliwości - Obrazek nagłówka
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego chce zakończyć aktualizację wszystkich programów szkolenia specjalizacyjnego do końca lutego. Co do niektórych z nich środowisko lekarskie zgłasza jednak wątpliwości.

Największe kontrowersje wśród środowiska lekarskiego budzi skrócenie (z 5 do 4 lat) niektórych programów szkolenia specjalizacyjnego, m.in. w dziedzinach onkologii klinicznej, diabetologii, czy też chorób płuc. Jak twierdzą przedstawiciele dwóch towarzystw, którzy brali udział w przygotowaniu nowych modułów, o planach dotyczących skrócenia trwania specjalizacji nie zostali nawet poinformowani.

Jako pierwsze, swoje uwagi dotyczące przede wszystkim skrócenia czasu trwania specjalizacji, zgłosiło Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zgodnie ze stanowiskiem PTAiIT członkowie zespołu, który opracowywał nowy program, nie zostali poinformowani o planach dotyczących skrócenia czasu trwania specjalizacji o rok.

„Członkowie zespołu biorący udział w tworzeniu opublikowanego programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii nie zostali poinformowani o planowanym skróceniu czasu jej trwania o rok. W związku z powyższym, opublikowany program nie odzwierciedla stanowiska zespołu”, podnoszą członkowie PRAiIT.

Do kwestii skrócenia programu specjalizacji odniósł się również były konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, prof. Radosław Owczuk. Zdaniem prof. Owczuka, w oparciu o nowo opracowany program specjalizacji, żaden szpital w Polsce nie spełnia wymogów, by przygotować przyszłych anestezjologów do zawodu.

Po wspominanych interwencjach ze strony CMKP usunięto treść programu szkolenia spec. w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Oświadczenie wobec zmian w programie specjalizacji wydało jednak również Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Podobnie, jak w przypadku anestezjologów, członkowie zespołu opracowujący nowy program specjalizacji, przed jej publikacją nie wiedzieli o planach skrócenia szkolenia specjalizacyjnego o rok.

„Informujemy, że Członkowie Zespołu biorący udział w tworzeniu opublikowanego w dniu 2 lutego 2023 programu specjalizacji w dziedzinie chorób płuc nie zostali poinformowani o planowanym skróceniu czasu jej trwania z 5 do 4 lat. W związku z powyższym, opublikowany program nie odzwierciedla stanowiska zespołu”, czytamy w stanowisku PTChP

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministra zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi.

Oprac. na podst.: nil.org.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.