Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Oceniono skutki masowych szczepień nastolatek przeciwko HPV

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 5 kwietnia 2017 21:57

Oceniono skutki masowych szczepień nastolatek przeciwko HPV - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Health Protection Scotland przyjrzeli się efektom prowadzonego w tej części Wysp Brytyjskich od 2008 roku programu szczepień 12–13-letnich dziewcząt przeciwko wirusowi HPV. Wyniki dają do myślenia…

Badanie finansowane było przez szkocki rząd i objęło 20 tys. kobiet – stając się tym samym jednym z największych populacyjnych studiów nad skutecznością szczepionki przeciwko HPV.

Naukowcy porównali wyniki wymazów cytologicznych z szyjki macicy kobiet, które przyszły na świat w 1995 roku (i zostały zaszczepione jako nastolatki) oraz urodzonych w latach 1989–1990 (niezaszczepionych).

Testy na obecność w wymazie tych podtypów wirusa HPV, które są najsilniej związane z rozwojem raka szyjki macicy, dały wynik pozytywny w przypadku 21,4 proc. kobiet urodzonych przed 1990 rokiem oraz zaledwie u 0,5 proc. badanych z rocznika 1995.

– Liczby te pokazują, że skuteczność szczepień przeciwko HPV może być nawet wyższa, niż pierwotnie zakładano. Widać bardzo wyraźnie,  że szkocki program szczepień nastolatek, dzięki któremu szczepionkę otrzymało ok. 90 proc. dziewcząt w zakładanych grupach wiekowych, przynosi znakomite efekty – komentuje dr Kate Cuschieri, dyrektor Scottish HPV Reference Lab.

Rak szyjki macicy to nowotwór rozwijający się przez wiele lat. Najczęściej chorują kobiety w wieku średnim (zob. tutaj). Prowadzony zaledwie od 9 lat program szczepień nastolatek znajdzie więc odzwierciedlenie w szkockich statystykach zachorowalności na raka szyjki dopiero za jakiś czas. W 2014 roku w Szkocji zdiagnozowano 388 nowych przypadków tego nowotworu – podobną liczbę zachorowań notuje się tam każdego roku od połowy lat 90. ubiegłego wieku. W Polsce, wg danych KRN, w 2010 roku odnotowano 3078 przypadków.

Źródło: BBC News / isdscotland.org

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także