Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

HPV: Kto powinien się szczepić?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 21 lipca 2015 08:51

HPV: Kto powinien się szczepić? - Obrazek nagłówka
Czy dorosłe kobiety powinny szczepić się przeciwko HPV? Zapytaliśmy Bogdana Michalskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
[caption id="attachment_60796" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Jak wskazują badania kliniczne, nastoletnie dziewczynki, które nie miały kontaktu
z HPV są grupą odnoszącą największe korzyści ze szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Czy dorosłe kobiety również powinny szczepić się przeciwko HPV? Zapytaliśmy Bogdana Michalskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV?

Dorosłe kobiety chcące zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV muszą być zdrowe. Nie mogą być przeziębione ani mieć gorączki, która stanowi przeciwskazanie do szczepienia. Co ciekawe panie, które są nosicielkami tego wirusa, poza typem 16 i 18, mogą również się zaszczepić. Wynika to ze specyficznego działania szczepionki. Mianowicie infekcja HPV rozwija się bez pobudzenia układu immunologicznego, ponieważ sam rozwój wirusa przebiega wewnątrz komórki nabłonkowej i wyrzyna się na zewnątrz komórki dopiero w momencie, gdy górna warstwa nabłonka fizjologicznie odrywa się i złuszcza. Jeśli nosiciel jest zaszczepiony posiada odpowiednią ilość przeciwciał w swoim organizmie i nowe cząsteczki wirusa nie będą ponownie infekowały nabłonka.

Czy są przeciwskazania do szczepienia?

Tak. Choć jak wspomniałem nie jest nim nosicielstwo. Jedynym przeciwskazaniem jest zdiagnozowany czynny proces nowotworowy. Dla pozostałych kobiet, które regularnie wykonują badanie cytologiczne i wynik badania jest w normie jak najbardziej nie ma przeciwskazań.

A co z chorobami współtowarzyszącymi, jak cukrzyca, nadciśnienie – czy mogą one eliminować ze szczepień?

Choroby, takie jak cukrzyca czy różne problemy kadriologiczne nie są przeciwskazaniem
do szczepienia. Szczepionka jest bardzo bezpieczna i mogą ja stosować nawet osoby
z alergią. Nie wpływa bowiem na ogólny stan zdrowia.

Czy szczepić powinni się również mężczyźni?

Jak najbardziej. Szczepionka jest przeznaczona nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Wynika to z faktu, że wiele infekcji u obu płci jest wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Infekcja HPV jest czynnikiem inicjującym raka odbytu, w 50 proc. raka sromu i pochwy u kobiety, raka prącia u mężczyzn oraz w 30 proc. raka nosogardzieli – migdałków, gardła, nosa.

Czy kobiety z chorobą przednowotworową lub chorujące na raka powinny się szczepić?

Osoby leczone z powodu pojawienia się zmian przednowotworowych mogą zostać zaszczepione. Zazwyczaj są to osoby młode, aktywne seksualnie. Jeśli u pacjenta w wyniku ponownego zakażenia wirusem HPV następuje nawrót choroby wskazane jest szczepienie. Zaleca się jego wykonanie po zakończeniu leczenia. Natomiast u osób z potwierdzoną chorobą nowotworową ten zabieg nie ma sensu.

Jaka  będzie korzyść dla pacjentek w przypadku braku działania leczniczego szczepienia p/HPV?

U osób ze zmianami przednowotworowymi szczepienie będzie elementem profilaktyki pierwotnej, czyli osoby te zostaną zabezpieczone przed ponownym zainfekowaniem.

Co to znaczy, że szczepionki nie mają działania leczniczego?

Musimy pamiętać, że szczepionka nie jest produktem leczniczym, a ma nas tylko zabezpieczyć przed wirusem. A co za tym idzie ma działanie profilaktyczne, a nie lecznicze. Idąc dalej nie wyeliminuje ona zakażenia.

Czy szczepienia p/HPV będą chronić przed powstaniem nowotworów w innych miejscach jama ustna, gardło (obszar głowa – szyja)?

Jak najbardziej. Wirus brodawczaka ludzkiego jest to wirus, który łączy się z bardzo specyficzną komórką w naszym organizmie. Takie komórki znajdują się w różnych miejscach w organizmie – szyjka macicy, pochwa, odbyt, krtań, gardło, czyli tam gdzie infekcja HPV może rozpocząć proces nowotwory.

Mówiąc tylko, że szczepionka przeciwko HPV jest szczepionką przeciwko wirusowi, który może wywoływać raka szyjki macicy upraszczamy. Wiemy od jakiegoś czasu, że ma szersze spektrum działania i może chronić zarówno kobiety, jak i również mężczyzn, a dodatkowo jest jednym z największych osiągnięć w medycynie ostatnich kilkunastu lat.

Źródło: kampania "Jestem przy Tobie"

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także