Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Tydzień Zdrowia Kobiety

Osteoporoza: Pytajmy pacjentów o ubytek wzrostu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 marca 2023 13:24

Osteoporoza: Pytajmy pacjentów o ubytek wzrostu - Obrazek nagłówka

Prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:

  • Osteoporoza to choroba zaniedbywana, lekceważona a przy tym – niebezpieczna.
  • Jedno złamanie z powodu osteoporozy może przyczynić się do śmierci pacjenta.
  • Osteoporoza w 80% dotyczy kobiet, najczęściej w okresie pomenopauzalnym, u mężczyzn pojawia się zwykle po 70. roku życia. Lekarze POZ powinni wszystkich pacjentów z tych grup objąć opieką pod kątem osteoporozy [pierwotnej].
  • Lekarze powinno też zwracać uwagę i kierować na badania przesiewowe osoby zagrożone osteoporozą wtórna, bez względu na wiek, np. chorzy na nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, czy pacjenci przewlekle przyjmujący glikokortykosteroidy.
  • Najprostszym, wstępnym „badaniem przesiewowym” jest pytanie pacjentów o to, czy zmniejszył się ich wzrost, ponieważ świadczy to o powolnych, kompresyjnych złamaniach trzonów kręgowych. Niestety, bardzo mały odsetek lekarzy poz zadaje to pytanie swoich pacjentom.
  • Kolejny słaby punkt w opiece nad pacjentami z osteoporozą polega na tym, że praktycznie nie zdarza się, aby lekarz ortopeda zajął się włączaniem leków [przeciw osteoporozie] u pacjentów ze złamaniem niskoenergetycznym, albo by gdziekolwiek takiego chorego kierował np. do poradni reumatologicznej czy do poradni leczenia osteoporozy. Pracujemy w gronie konsultantów krajowych nad konsensusem, który określałby właściwą ścieżkę pacjenta w takich przypadkach.
  • Możliwości leczenia osteoporozy w Polsce są ograniczone, nie mamy żadnego leku anabolicznego. Jako konsultant krajowa rozmawiam z Ministerstwem Zdrowia o możliwości refundacji romosozumabu. To lek anaboliczny, dla którego wykazano, że redukuje ryzyko kolejnych złamań u chorych po złamaniu kości w przebiegu osteoporozy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także