Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Weganizm dobry dla każdego

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 7 grudnia 2016 15:34

Weganizm dobry dla każdego - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki (AND) uznała diety wegetariańską i wegańską za bezpieczne dla ludzi w każdym wieku, w tym dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów i sportowców. Jest jednak małe "ale"...

Autorzy oświadczenia wydanego przez AND podkreślają, że diety niezawierające produktów pochodzenia zwierzęcego są nie tylko w pełni bezpieczne, ale i korzystne – mogą pomóc w redukcji ryzyka schorzeń takich jak cukrzyca (nawet o 62 proc.), choroby układu krążenia i niektóre nowotwory (w największym stopniu raka prostaty – o 35 proc.).

Jest jednak jeden warunek – dieta taka musi być świadomie zaplanowana, dobrze zbilansowana. Szczególnie istotna jest tu kwestia witaminy B12. W przypadku diet bez produktów pochodzenie zwierzęcego wskazana może być jej suplementacja. Ważne jest też zadbanie o to, by dostarczać organizmowi w odpowiednich ilościach produkty roślinnych bogatych w wapń, żelazo, cynk i kwasy tłuszczone omega-3.  Jest to kwestia o fundamentalnym znaczenie w przypadku dzieci

Warto też pamiętać, że samo zakwalifikowanie produktu do kategorii wegetariańskiej, czy nawet wegańskiej, nie czyni go automatycznie zdrowym, zwłaszcza, jeśli jest spożywany w dużych ilościach. Przykładem są tu choćby makarony, ciasta, słodycze, słodzone napoje czy też przetworzone lub smażone produkty roślinne z dużą zawartością soli (np. frytki).

Wegetariańska czy wegańska dieta może więc być bardzo zdrowa, albo bardzo niezdrowa. Początkującym „roślinożercom” radzimy więc konsultację z dietetykiem.  

Źródła: AND / Daily Mail

Podobne artykuły

diety

Talerz Polaka

30 kwietnia 2024
iStock-1583095926
29 marca 2024
fitness
7 lutego 2024
iStock-1165063882
MATERIAŁ PARTNERA

Dieta online: jak być w formie bez wychodzenia z domu

18 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także