Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NFZ: Bezpłatna pomoc dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 stycznia 2022 11:54

NFZ: Bezpłatna pomoc dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych - Obrazek nagłówka
  • Narodowy Fundusz Zdrowia, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych.
  • W 10 specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną.


Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu, a 80% w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Telefonu używa niemal 64% dzieci w wieku 7-9 lat. W grupie 10-12 lat to już prawie 92%. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.

Powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może szybko, szczególnie w czasie pandemii COVID-19, skutkować uzależnieniem. Śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym nie pozostaje bez wpływu na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży.

Dlatego NFZ, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, uruchomił pilotażowy program dla dzieci i młodzieży, które nie mogą obejść się bez komputerów, smartfonów i tabletów. Pilotaż ma pomóc wyjść z uzależnienia. Dzięki niemu uda się też przetestować nowe modele opieki nad najmłodszymi pacjentami, którzy nie mogą żyć bez laptopa czy telefonu komórkowego.
– Dostrzegamy problem uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii cyfrowych – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Z tego powodu zdecydowaliśmy się na realizację pierwszego w Polsce programu, który ma realnie pomóc najmłodszym pacjentom w walce z nałogiem. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie placówki realizujące program wypracują wzorcową ścieżkę terapeutyczną dla dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od smartfona, czy komputera, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce – dodaje szef NFZ.

Program pilotażowy trwa od grudnia 2021 do końca czerwca 2023 roku. Mali pacjenci i ich najbliżsi mogą liczyć na profesjonalną pomoc psychologiczną w 10 miejscach w Polsce.

Od 23 grudnia 2021 roku działa już pierwszy ośrodek tego typu. Chodzi o Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisał też Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku.
Niedługo dołączy do nich jeszcze 8 placówek, zlokalizowanych w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Z terapii skorzystają dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Opieka ośrodka – na które świadczenia mogą liczyć pacjenci?
Mali pacjenci wspólnie rodzicami mogą zgłosić się bezpośrednio do ośrodka realizującego program pilotażowy, gdzie znajdą fachowe wsparcie i profesjonalną opiekę.
Na terapię składają się:
• porada lekarska diagnostyczna
• porada lekarska terapeutyczna
• porada lekarska
• porada psychologiczna-diagnostyczna
• porada psychologiczna
• sesja psychoterapii indywidualnej
• sesja psychoterapii rodzinnej
• sesja psychoterapii grupowej
• sesja psychoedukacyjna.

Na leczenie w ramach pilotażu nie ma skierowania. Wystarczy zgłosić się do placówki realizującej program. Pierwsza porada lub wizyta jest możliwa już 7 dni roboczych od zgłoszenia.
Czas trwania terapii dostosowany jest do pacjenta. Może wynieść nawet ponad 12 tygodni. Leczenie jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)