NIK o nierównym dostępie Polek do opieki ginekologicznej i położniczej

Medexpress

Opublikowano 02 lipca 2018, 12:47

ginekolog Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 02 lipca 2018, 12:47

W ramach kontroli Izba zorganizowała ogólnopolską debatę ekspertów.

Jak sygnalizują eksperci mieszkanki terenów wiejskich mają problem z dostępem do publicznej opieki ginekologicznej i położniczej. Jest tam mniej gabinetów lekarskich, są gorzej wyposażone i zwykle pozostają w znacznym oddaleniu od większości pacjentek.
Z analizy umieralności okołoporodowej w Polsce wynika, że jest ona mniejsza tam, gdzie świadczeń medycznych jest więcej i są łatwiej dostępne, jak również tam, gdzie dofinansowanie jest większe, umieralność noworodków i niemowląt jest niższa. Eksperci podkreślają, że pod względem śmierci okołoporodowej Polska na tle innych państw europejskich ma jeszcze wiele do zrobienia. I to przede wszystkim właśnie na terenach wiejskich.

Wśród problemów ginekolodzy wskazują na nadmierne obciążenie pracą, na niedoszacowane kontrakty z NFZ, które zmuszają ich do sztucznego rozbijania świadczeń na kilka wizyt, by nie dopłacać do działalności, a takę na model funkcjonowania służby zdrowia, w którym ginekolog zajmuje się wszystkimi ciążami, podczas gdy powinien zajmować się wyłącznie wybranymi przypadkami - tymi, które wymagają interwencji specjalisty.

Eksperci podkreślają, że sytuacji zdrowotnej w kraju nie da się poprawić bez wzrostu świadomości samych kobiet, a położne mogą odegrać w tym procesie bardzo ważną rolę. Tymczasem położne tej roli nie odgrywają m.in. dlatego, że pacjentki nie są informowane przez lekarzy o możliwości korzystania z ich usług, co świadczy o braku współpracy między specjalistami zajmującymi się opieką okołoporodową.

Problemu tego nie rozwiązała Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC). Tylko 24 z 403 oddziałów posiadających sale porodowe przystąpiło do tego programu i w konsekwencji nie wyszedł on poza fazę pilotażową. W opinii ekspertów KOC mógłby znacząco poprawić opieką okołoporodową w naszym kraju, ale posiada zaporowe warunki przystąpienia (min. 600 porodów rocznie) i nie jest odpowiednio skalkulowany.

Źródło: NIK

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ginekolog / dostęp do świadczeń / NIK / położna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31