Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

3 dawka szczepionki – czy jest skuteczna?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 listopada 2021 11:12

3 dawka szczepionki – czy jest skuteczna? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od wczoraj wszystkie osoby dorosłe w Polsce mogą przyjmować dodatkowe dawki szczepionek przeciw COVID-19. Badanie opublikowane w naukowym czasopiśmie The Lancet sprawdziło skuteczność takiej strategii.

Badanie w Izraelu

W związku z coraz większą ilością zakażeń COVID-19 wiele krajów, w tym Polska, decyduje się na udostępnianie trzecich dawek szczepionki wszystkim swoim obywatelom. Naukowcy z Izraela postanowili przeprowadzić badanie na szeroką skalę, sprawdzające skuteczność dodatkowych zastrzyków w ochronie przed ciężkim przebiegiem choroby.

Izrael oferuje swoim obywatelom możliwość zaszczepienia trzecią dawką już od początku wakacji. Dzięki temu naukowcy nie musieli przeprowadzać testów laboratoryjnych, lecz użyli realnych danych w celu sprawdzenia skuteczności dodatkowych zastrzyków.

Informacje o pacjentach wykorzystane w badaniu pochodziły z Clalit Health Services, która jest największą izraelską organizacją opieki zdrowotnej. Przenalizowano przypadki ponad miliona osób zaszczepionych dwoma i trzema dawkami, w celu sprawdzenia podatności obu grup na zarażenie koronawirusem.

Pozytywne rezultaty

Wyniki wykazały, że trzecia dawka zmniejsza aż o 93% ryzyko hospitalizacji po zakażeniu COVID-19, a o 92% ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Osoby po dodatkowym zastrzyku są również bezpieczniejsze w kontekście ryzyka zgonu – badanie wykazało, że mają ponad 81% większe szanse na przeżycie po zakażeniu.

Badanie wykazało również skuteczność szczepionek w kontekście wariantu Delta, który od miesięcy jest głównym szczepem koronawirusa w Izraelu.

Zaszczep się trzecią dawką

Od 2 listopada wszystkie osoby dorosłe w Polsce mogą się szczepić dodatkową dawką, jeśli od poprzedniego zastrzyku minęło co najmniej 6 miesięcy. Jak pokazują badania opublikowane w naukowym czasopiśmie The Lancet, jest to rozwiązanie, które może nam pomóc w walce z IV falą epidemii.

Więcej o tym jak zarejestrować się na trzecią dawkę pisaliśmy tutaj.

Źródło: The Lancet

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także