Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Niedzielski: domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi z SMA

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 czerwca 2023 14:05

Adam Niedzielski: domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi z SMA - Obrazek nagłówka
fot. MZ
– Prowadzimy badania przesiewowe wykrywające schorzenie. Zrobiliśmy ich już ponad pół miliona. Pozwalają one leczyć przed pojawieniem się objawów. Dziś domykamy opiekę nad pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni nowoczesną rehabilitacją, choćby z użyciem egzoszkieletu.- powiedział w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pierwszym filarem kompleksowej opieki nad pacjentami z SMA było wprowadzenie badań przesiewowych, w ramach których każdy noworodek w Polsce ma wykonywany panel badań genetycznych, dzięki którym chorobę udaje się wykryć już na etapie przedobjawowym. Takim badaniom poddano już ponad pół miliona dzieci. Drugim filarem jest dostęp do nowoczesnego leczenia. Jak wskazał minister zdrowia, Polska jest w czołówce państw w opiece nad pacjentami z SMA. Od 2019 r. dostępna jest terapia z wykorzystaniem nusinersenu, a w ubiegłym roku wprowadzone zostało leczenie najdroższym lekiem świata – zolgensmą. Z terapii skorzystało dotychczas 16 dzieci.

W Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu minister zdrowia ogłosił dziś uruchomienie pierwszego w Polsce projektu robotycznie wspomaganej rehabilitacji osób z SMA, finansowanego z funduszu Agencji Badań Medycznych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.