Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Antykoncepcja awaryjna bez recepty powyżej 15. roku życia. Rząd przyjął projekt ustawy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 stycznia 2024 13:22

Antykoncepcja awaryjna bez recepty powyżej 15. roku życia. Rząd przyjął projekt ustawy - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: KPRM
– Projekt ustawy w sprawie pigułki „dzień po” zostanie przesłany do Sejmu. Mówimy o dostępie bez recepty dla osób od 15. roku życia. Poniżej 15. roku życia wymagana będzie recepta. Chodzi o jeden specyfik, wymieniany w ustawie – powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk.

– To metoda, która uniemożliwia doprowadzenie do zapłodnienia, a więc nie jest to tabletka wczesnoporonna, tylko zapobiegająca zajściu w ciążę – podkreślił szef rządu.

Rozwiązanie, jakim jest dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty, jest stosowane w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej.

– Umożliwi powszechny dostęp do antykoncepcji awaryjnej dla tych wszystkich, dla których do tej pory ona była właściwie niedostępna. Fakt, że wymagana była recepta oznaczał w wielu miejscach w Polsce, że tej dostępności w rzeczywistości nie było – powiedział Donald Tusk.

Premier liczy na sprawne procedowanie w Sejmie. Nie spodziewa się w tej kwestii prezydenckiego weta.

– Bezdyskusyjnym wydaje się być to, że ten lek powinien być powszechnie dostępny dla zainteresowanych – podsumował Donald Tusk.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także