Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Aptekarze sprzeciwiają się wprowadzeniu opłaty rocznej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 listopada 2022 09:21

Aptekarze sprzeciwiają się wprowadzeniu opłaty rocznej - Obrazek nagłówka
Fot. Piotr Barciuk
Naczelna Rada Aptekarska sprzeciwia się propozycji obciążenia aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych opłatą roczną. Taki pomysł jest zawarty w projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

W opublikowanym przez Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej stanowisku czytamy, że pomysł jest niewłaściwy, a wprowadzenie daniny odbije się ostatecznie na pacjentach.

„Zważywszy na obecną, bardzo trudną sytuację ekonomiczną podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne i punkty apteczne, spowodowaną szeregiem zaniechań legislacyjnych, w tym dotyczących niewłaściwego unormowania sposobu naliczania oraz wysokości marż detalicznych, negatywne skutki wprowadzenia dodatkowej opłaty rocznej dotkną przede wszystkim pacjentów, ponieważ podmioty zobowiązane do uiszczania opłat zmuszone będą do przerzucania kosztów nowego podatku na osoby korzystające z usług aptek i punktów aptecznych”, czytamy w piśmie opublikowanym przez NRA.

Opłata roczna, zgodnie z projektem nowelizacji ma obejmować podatek od posiadania zezwoleń oraz podatek od przychodu z działalności objętej zezwoleniami. Zdaniem aptekarzy, projekt narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa oraz zakaz dyskryminowania w sferze gospodarczej. Prezydium apeluje do ministra zdrowia oraz ministra sprawiedliwości o usunięcie z projektu nowelizacji spornych zapisów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także