Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

BCC ocenia Ministerstwo Zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 lutego 2018 12:31

BCC ocenia Ministerstwo Zdrowia - Obrazek nagłówka
9 lutego, w Warszawie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club. Rekomendacje i podsumowanie IV kwartału 2017 r. w ochronie zdrowia przedstawiła Anna Janczewska-Radwan.

Jakie działania i dlaczego powinien podjąć rząd w danym obszarze?
1. Przedstawienie zapowiadanych od początku 2017 roku przez Ministerstwo Zdrowia założeń do ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, która ma określać zasady funkcjonowania i finansowania systemu ochrony zdrowia. Od tej właśnie ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, która powinna być swoistą wizją i strategią systemu ochrony zdrowia, powinny rozpocząć się 2 lata temu prace ministerstwa zdrowia.
2. Przeprowadzenie ponadpartyjnej debaty na temat finansowania ochrony zdrowia i możliwości zwiększenia nakładów na nią z udziałem przedstawicieli interesariuszy rynku ochrony zdrowia. Wzrost nakładów do 6% PKB do 2025 roku jest dalece niewystarczający i nie gwarantuje bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.
3. Wypracowanie systemowych rozwiązań w zakresie narastających problemów i niedoborów kadrowych w ochronie zdrowia.


PODSUMOWANIE dotychczasowych działań rządu


BCC chwali rządzących m.in. za wskazanie przez premiera Mateusza Morawieckiego w swoim expose zdrowia jako priorytetu państwa, co jest przełomem w podejściu dotychczasowych premierów do ochrony zdrowia; mianowanie nowego ministra zdrowia pana Łukasza Szumowskiego i jego otwartość na dialog ze środowiskiem; przedstawienie przez nowego ministra zdrowia priorytetów na najbliższe 2 lata tj. innowacyjności, informatyzacji, efektywności, dialogu i odbiurokratyzowania ochrony zdrowia; wprowadzenie monitorowania przez ministerstwo zdrowia skutków funkcjonowania ustawy o sieci szpitali z października 2017 roku; prowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia rozmów z Bankiem Światowym na temat restrukturyzacji zadłużenia systemu zdrowia i pomysł powołania Agencji ds. Restrukturyzacji.

Wśród zagrożeń BCC wskazuje na nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, której wejście w życie zaplanowane jest 1 stycznia 2019 roku, zakładająca „upaństwowienie” systemu ratownictwa medycznego. Taki zwrot w obowiązujących przepisach oznacza dyskryminację i eliminację niepublicznych świadczeniodawców wykonujących dotychczas tego typu świadczenia, brak stabilności przepisów prawa w Polsce i prowadzi do podważania zaufania do państwa.
Źródło: BCC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.