Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Minister zdrowia: postawimy system ochrony zdrowia z głowy na nogi

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 25 stycznia 2024 14:43

Minister zdrowia: postawimy system ochrony zdrowia z głowy na nogi - Obrazek nagłówka
Pigułka „dzień po” bez recepty, dostęp do badań prenatalnych i edukacja zdrowotna – to jedne z priorytetów, o jakich mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna w wywiadzie dla telewizji TVN. Szefowa resortu zdrowia zapowiadała też dalszą cyfryzację.

Projekt ustawy, dzięki któremu antykoncepcja awaryjna znów będzie dostępna bez recepty został przyjęty już przez rząd. Zarówno premier Donald Tusk, jak i minister Izabela Leszczyna liczą na sprawne procedowanie ustawy i podpis prezydenta pod nią. Nierozwiązana pozostaje kwestia aborcji. Nie ma w koalicji rządzącej zgody co do tego, by wdrożyć projekt bezpłatnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. Minister Izabela Leszczyna zapowiedziała jednak w wywiadzie, że do końca miesiąca zostaną ogłoszone wytyczne dla lekarzy dotyczące terminacji ciąż.

– To, co dla mnie jest ważne w tych wytycznych, to to, że nie istnieje klauzula sumienia dla podmiotu medycznego, czyli dla szpitala i żaden lekarz nie może się zasłonić klauzulą sumienia, jeśli życie lub zdrowie kobiety w ciąży są zagrożone. To są dla mnie rzeczy fundamentalne i od tego nie odstąpimy – zadeklarowała Izabela Leszczyna.

Prawie gotowe jest już natomiast rozporządzenie o szerszym dostępie do badań prenatalnych.

– Na początku przyszłego tygodnia będę rozmawiała z konsultantem krajowym ds. anestezjologii także o problemie znieczulenia okołoporodowego. Poszukamy i jestem pewna, że znajdziemy sposób, żeby dostępność tej procedury była szersza. Na pewno lepiej ją wycenimy i powstanie tez lista porodówek, które będą zapewniały kobietom taki dostęp – powiedziała Izabela Leszczyna.

Jak dodała, na liście priorytetowych zadań do wykonania są też prace związane z cyfryzacją systemu ochrony zdrowia.

– Poprzedni rząd bardzo chwalił się e-receptą czy e-zwolnieniem. Problem, jaki ja widzę, jest taki: mamy mnóstwo różnych systemów informatycznych, które wzajemnie się nie widzą, nie są kompatybilne – zaznaczyła Izabela Leszczyna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także