Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Brytyjscy naukowcy porównali wpływ szczepionek i COVID-19 na pracę mózgu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 października 2021 13:24

Brytyjscy naukowcy porównali wpływ szczepionek i COVID-19 na pracę mózgu  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjscy naukowcy wzięli pod lupę rzadkie schorzenia neurologiczne, które mogą wystąpić po zachorowaniu na COVID-19, ale też po przyjęciu szczepionki przeciw tej chorobie. Wyniki opublikowano w prestiżowym Nature Medicine.
Badacze przeanalizowali rejestry 32 milionów dorosłych pacjentów, aby ocenić wszelkie zdarzenia niepożądane związane ze szczepionkami. Eksperci z uniwersytetów w Oksfordzie i Edynburgu porównali poziomy schorzeń neurologicznych obserwowanych w ciągu miesiąca od pierwszego szczepienia przeciw COVID-19 z tymi, które odnotowano w miesiąc po otrzymaniu pozytywnego testu na obecność koronawirusa.
Jedną z chorób, którym chciano się przyjrzeć był zespół Guillain-Barre’a (GBS), o którym wiadomo, że jest związany z niektórymi chorobami zakaźnymi i szczepionkami. GBS powoduje stan zapalny nerwów i może prowadzić do drętwienia, osłabienia i bólu, zwykle stóp, dłoni i kończyn, klatki piersiowej i twarzy. Chorobę tę da się wyleczyć, ale w niektórych przypadkach może być nawet zagrażająca życiu. Co wskazały badania?
• 38 więcej przypadków GBS (w porównaniu do podstawowego ryzyka zachorowania) na każde 10 milionów dorosłych osób zaszczepionych szczepionką Astrazeneca
• 60 więcej przypadków udaru krwotocznego na każde 10 milionów dorosłych osób zaszczepionych szczepionką Pfizera
Z kolei w przypadku osób, które przeszły koronawirusa, dane wskazywały na:
• 145 więcej zachorowań na GBS na 10 milionów z pozytywnym wynikiem testu
• 123 dodatkowe przypadki zaburzeń o charakterze zapalnym mózgu, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie rdzenia kręgowego na 10 milionów ludzi
• 163 dodatkowe przypadki chorób podobnych do miastenii (choroby immunologiczne wpływające na nerwy i mięśnie) na 10 milionów osób
Naukowcy powtórzyli swoje badania na mniejszej populacji zaszczepionych dorosłych pacjentów w Szkocji i odkryli ten sam związek pomiędzy GBS i szczepionką Astrazeneca. Nie powtórzyły się zaś wyniki w kontekście objawów niepożądanych po podaniu szczepionki Pfizera. Eksperci chcą pogłębić badania, by zrozumieć występujące zależności.
Te najnowsze dane dają jednak uspokajający przekaz. Sugerują, że w przypadku szczepionek COVID-19 powikłania neurologiczne występują rzadko i są mało prawdopodobne. Z kolei zakażenie się koronawirusem jest bardziej ryzykowne dla zdrowia. Prof. Julia Hippisley-Cox z Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedziała: „Naprawdę ważnym przesłaniem tych badań jest to, że zdarzenia neurologiczne, które mogą być powiązane ze szczepionką są bardzo nieliczne. Ponadto, badania pokazują przytłaczające dowody na skuteczność szczepionki przeciwko poważnym chorobom.” Także prof. Peter Openshaw z Imperial College London zgodził się, że badanie wykazało niewielki wzrost ryzyka po szczepieniu. „Zespół Guillain-Barre, choroba podobna do miastenii, krwotok podpajęczynówkowy, zapalenie mózgu i porażenie Bella były dość powszechne, szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach po pozytywnym wyniku testu na Sars-Cov-2”- dodał.
Naukowcy planują poszerzyć swoje badania o analizę dawki przypominającej.
Źródło: BBC

Podobne artykuły

LOGO-PPOZ-1-CS4
18 marca 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także