Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Koronawirus

Brytyjski premier wprowadza trzy alerty

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 października 2020 00:36

Brytyjski premier wprowadza trzy alerty - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Boris Johnson przedstawił Izbie Gmin trzypoziomowy system ograniczeń, mający zahamować dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Jego zdaniem, Anglia rozpoczęła właśnie decydujące starcie z SARS-CoV-2.
Lokalne poziomy alertów COVID-19, tj. „średni”, „wysoki” i „bardzo wysoki”, zostaną wdrożone w różnych regionach Anglii w zależności od wskaźników infekcji z danego obszaru. Restrykcje mają zacząć obowiązywać od środy i będą służyć nie tylko zwiększeniu bezpieczeństwa, ale też uproszczeniu zasad w tzw. „nowej rzeczywistości”. Podobny system ma zostać przyjęty także w Walii i Irlandii Północnej. Przypomnijmy: początek tygodnia przyniósł nienajlepsze wieści ─ blisko 14 tysięcy zakażeń i 50 osób zmarło. Johnson podczas konferencji podkreślił, że druga fala epidemii w ciągu ostatnich trzech tygodni wzrosła czterokrotnie i w porównaniu z sytuacją z marca tego roku znacznie więcej osób trafia do szpitala z diagnozą COVID-19.
Sprawdziły się wcześniejsze spekulacje dotyczące ponownego lockdown’u- to dla Johnsona nie jest wyjściem z sytuacji, podobnie jak wyłączne skoncentrowanie się na ochronie osób starszych, podczas gdy młodzi ludzie zostają bez wsparcia. Premier podkreślił, że zaniedbując młodszych daje się szansę wirusowi na bardzo szybkie rozprzestrzenienie się w ogólnej populacji i tym samym trudniej jest powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 wśród seniorów.
Jakie rodzaje alertów zostały ogłoszone?
Średni ─ obejmuje znaczną część Anglii i ograniczenia są podobne do obecnych, tj.: nakaz zamykania restauracji i pubów o godz. 22, zakaz spotykania się w grupach większych niż sześć osób, szkoły i uniwersytety oraz siłownie pozostają otwarte, śluby i pogrzeby mogą być organizowane według dotychczasowych wytycznych, wszystkie placówki biznesowe nieograniczone dotychczasowym prawem pozostają czynne.
Wysoki ─ obejmuje północno-wschodną część Anglii, w tym: Manchester oraz część środkową i północno-zachodnią; zabrania spotykania się pod jednym dachem osób na co dzień nie mieszkających ze sobą (z różnych gospodarstw domowych), tu także obowiązuje zasada „sześciu”. Ponadto należy ograniczyć do minimum podróżowanie.
Bardzo wysoki ─ obejmuje Liverpool i okolice. Oprócz powielenia zasad z alertu wysokiego obowiązują w nim dodatkowe restrykcje, tj. puby i bary muszą zostać zamknięte (chyba, że serwują dania obiadowe), organizacja ślubów jest zabroniona, należy unikać noclegów poza określoną strefą, władze lokalne mogą zdecydować o zamknięciu siłowni, kasyn czy zakładów bukmacherskich.
Wszystkie te ograniczenia będą odnawiane co cztery tygodnie i poddawane ciągłej analizie.
Najgorzej sytuacja wygląda w strefie wysokiego zagrożenia. W Liverpoolu w szpitalach przebywa łącznie 280 pacjentów z COVID-19, co stanowi 17 proc. pacjentów z tego rejonu. Jeśli statystyka podniesie się do 20 proc., codzienne procedury zostaną zaostrzone. Rząd przekaże najbardziej potrzebującemu regionowi 14 milionów funtów na wzmocnienie egzekwowania prawa i program Test and Trace, służący do kontrolowania kontaktów (stosowany przez NHS). Z kolei władze lokalne usłyszały z ust premiera obietnicę przekazania wsparcia finansowego w wysokości miliarda funtów dla władz lokalnych. Pomoc w walce z koronawirusem mają zapewnić także siły zbrojne. Premier powiedział, że nadchodzące miesiące sprawdzą siłę kraju, ale powiedział też, że nie wątpi w sukces Wielkiej Brytanii.
Choć rozwiązanie przedstawione przez Johnsona nie jest powtórzeniem lockdown’u, to dla sceptyków wiąże się ono przede wszystkim z utratą zaufania publicznego do rządu. Lider Partii Pracy, Sir Keir Starmer, nie wierzy, że rząd ma plan przejęcia kontroli nad epidemią i jej dotychczasowymi skutkami, także ekonomicznymi. Steve Rotherham, burmistrz regionu Liverpool City, powiedział, że wciąż czeka na naukowe dowody stojące za decyzją o nowych środkach bezpieczeństwa. Rotherham wydał też oświadczenie wraz z przywódcami lokalnych rad, w którym ujawnił, że pakiet wsparcia gospodarczego nie został jeszcze uzgodniony z rządem.
Źródło: The SUN

Podobne artykuły

anglia
29 marca 2020
iStock-1042593656
17 października 2018
ThinkstockPhotos-868429688
22 lutego 2018
ThinkstockPhotos-518897996

Niskie morale angielskich GP

12 kwietnia 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.