Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niskie morale angielskich GP

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 kwietnia 2017 21:01

Niskie morale angielskich GP - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Na stronach BMJ Open ukazały się niepokojące wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy rodzinnych w południowo-zachodniej Anglii.

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Exeter na grupie 2177 lekarzy pierwszego kontaktu pracujących w południowo-zachodnim regionie Anglii.

Co piąty z ankietowanych (20,3 proc.) stwierdził, że najprawdopodobniej zrezygnuje z bezpośredniej pracy z pacjentami w ciągu najbliższych 2 lat. Rozstanie z obowiązkami GP w ciągu 5 lat zadeklarowało zaś 36,8 procent lekarzy.

Ograniczenie liczby godzin pracy rozważa 56,7 badanych lekarzy, a 36,3 procent chciałoby dłuższej przerwy w swojej obecnej zawodowej działalności.

Łącznie aż 70 proc. ankietowanych lekarzy stwierdziło, że prawdopodobnie będą starali się poszukać sobie innych możliwości kariery zawodowej.

Ankieta zawierała też pytanie o obecny poziom morale badanego. Jako niski lub bardzo niski oceniło go 54,4 GP, a jako wysoki lub bardzo wysoki  – 14,2 procent.

– Pomimo pomyślnych starań o zatrudnienie większej liczby GP, pomimo wprowadzenia wielu ułatwień dla lekarzy, którzy po przerwie w karierze chcieliby powrócić do zawodu, wciąż nam ubywa – i to w bardzo niepokojącym tempie – dobrze wykształconych, doświadczonych lekarzy rodzinnych – powiedziała prof. Helen Stokes-Lampard, przewodnicząca Royal College of GPs. Niestety, brytyjskim absolwentom medycyny praca na „pierwszej linii frontu” nie jawi się jako szczyt zawodowych marzeń. W zabawny sposób zobrazowali to autorzy poniższego wideo:

Źródła: PharmaTimes / BMJ Open

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także