Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Burza po słowach prezesa PiS w Nowej Soli. Lekarze są oburzeni zarzutami pod swoim adresem

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 grudnia 2022 10:13

Burza po słowach prezesa PiS w Nowej Soli. Lekarze są oburzeni zarzutami pod swoim adresem - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
– Są lekarze, którzy zarabiają całkiem przeciętnie, ale niektórzy zarabiają naprawdę bardzo, bardzo dużo. Nie miałbym z tego powodu pretensji, gdyby służba zdrowia naprawdę działała tak, jak powinna działać – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Nowej Soli. Słowa Kaczyńskiego wywołały oburzenie wśród lekarzy. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało oficjalne stanowisko.

Jak podkreślił prezes PiS, zawód lekarza jest trudny, a na jego naukę trzeba poświęcić co najmniej 10 lat. Jego zdaniem płace mogą być wysokie, ale w zamian za to musi być dobra służba zdrowia.

– Nie mam nic przeciwko temu, żeby lekarz na etacie świetnie zarabiał, ale lekarz musi być w szpitalu od rana, kiedy zaczyna pracę, do tego momentu, kiedy formalnie ją kończy, czyli do popołudnia, a jak trzeba to jeszcze dłużej. Musi mieć poczucie odpowiedzialności za pacjenta. Lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale też pewnej misji – powiedział Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że ciągle dowiaduje się o przypadkach skandalicznych, a wiele SOR-ów działa tak, że ludzie z ciężką chorobą czekają na pomoc ponad dwadzieścia godzin.

Słowa Kaczyńskiego wywołały oburzenie wśród lekarzy. W opublikowanym w poniedziałek stanowisku Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że zarzuty pod adresem lekarzy są niesprawiedliwe.

Stwierdzenie, że „lekarze przesadnie uganiają się za pieniędzmi” jest dla nas wysoce krzywdzące, sugeruje nieprawdziwą tezę, że to chęć zysku jest motywacją do pracy dla lekarzy – czytamy w piśmie.

Lekarze uznają tego rodzaju wypowiedzi za próby przekierowania na personel medyczny winy za źle działający system ochrony zdrowia, którego organizacja leży w kompetencjach rządzących i z czego konsekwencjami spotykają się na co dzień pacjenci.

– To wadliwy system organizacji ochrony zdrowia, drastyczny niedobór lekarzy specjalistów oraz wyjątkowo trudne warunki pracy w szpitalach powodują, że wielu z nas musi pracować w więcej niż jednym miejscu po to, aby zapewnić pacjentom m.in. ciągłość opieki w szpitalach i umożliwić dostęp do świadczeń zdrowotnych. Niejednokrotnie tryb naszej pracy naraża nasze własne zdrowie i wykonujemy ją kosztem prywatnego życia, pracując po kilkaset godzin w miesiącu, swoją pracą ratując stojący na skraju wydolności system. Należy również zauważyć, że zróżnicowanie w zarobkach, jak w każdym zawodzie, ma związek z liczbą przepracowanych godzin, jak też z formą zatrudnienia. Tymczasem ustalone ustawowo wynagrodzenie lekarza specjalisty w publicznym szpitalu zwykle wynosi minimalną w tej chwili wysokość 1,45 średniej krajowej – wskazuje prezydium NRL.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także