Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

CDC potwierdza, które szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 sierpnia 2021 09:47

CDC potwierdza, które szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przedstawiły wnioski z nowej analizy badań dotyczących kobiet w ciąży i szczepień przeciw COVID-19.

Kobiety w ciąży powinny być szczepione przeciwko COVID-19 takie stanowisko zaprezentowała agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Z przeprowadzonych badań wynika, że szczepienia nie zwiększają ryzyka poronień.


Najnowsze badania zgadzają się z wcześniejszymi analizami. CDC potwierdza, że kobiety w ciąży mogą przyjąć dowolną z trzech szczepionek – Pfizer, Moderna lub Johnson & Johnson. Sascha Ellington, szefowa zespołu ds. reagowania na sytuacje kryzysowe w oddziale zdrowia reprodukcyjnego CDC, powiedziała, że statystycznie niewiele kobiet ciężarnych decyduje się na szczepienie i tylko 23 procent otrzymało co najmniej jedną dawkę preparatu. „Chcemy zwiększyć ten procent” - zadeklarowała Ellington, podkreślając, że agencja pracowała nad regulacjami, by położnicy i ginekolodzy mogli dystrybuować szczepionki. Według CDC ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wywołanej koronawirusem, a sam COVID-19 zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.


CDC zaleca wszystkim osobom w wieku 12 lat i starszym szczepienie przeciwko COVID-19, w tym kobietom w ciąży, karmiącym piersią lub próbującym zajść w ciążę. „Zdajemy sobie sprawę z rozpowszechnianymi mitami związanymi z płodnością i szczepionkami. Nie są one oparte na żadnych dowodach naukowych.” – stwierdziła Ellington.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.