Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co musi być uwzględniane podczas kontraktowania?

MedExpress Team

Witold Laskowski

Opublikowano 25 czerwca 2015 07:00

Co musi być uwzględniane podczas kontraktowania? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Z prof. Jarosławem Fedorowskim prezesem Polskiej Federacji Szpitali rozmawia Witold Laskowski.

Nie dłużej niż do 30 czerwca 2016 r. zawieszone zostaną nowe konkursy na świadczenia opieki zdrowotnej, do tego czasu dotychczasowe umowy będą aneksowane. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednocześnie, że wprowadzi nowe zasady kontraktowania. Co powinno się zmienić? O tym z prof. Jarosławem Fedorowskim prezesem Polskiej Federacji Szpitali rozmawia Witold Laskowski.

Jakie z punktu widzenia Federacji Szpitali należy poruszyć najważniejsze problemy, rozstrzygnąć je z regulatorem, by wyniki kontraktowania były z pożytkiem dla systemu i przede wszystkim dla pacjenta?

Przede wszystkim kryteria oceny ofert, ponieważ są one w dalszym ciągu nieokreślone. Chcielibyśmy by interesariusze rynku – szpitale, ich managerowie mogli uczestniczyć w tworzeniu tych nowych kryteriów, aby nie tylko lekarze-specjaliści, naukowcy, czy też gremia lekarskie specjalistów z dzieciny medycyny te kryteria ofert tworzyły, by byli w to zaangażowani organizatorzy ochrony zdrowia, na pewno dyrektorzy szpitali, które należą do Polskiej Federację Szpitali. Oni mają dużo do powiedzenia ze względu na dużą różnorodność naszej organizacji. Kolejna sprawa to harmonogram. Harmonogram, który jest w trakcje tworzenia, powinien być wiadomy i jasno określony. Dobrze byłoby, aby NFZ dzielił się z nami i organizacjami pracodawców, ustalonymi w nim terminami. Liczymy bardzo na to. Kolejną sprawą są wymagania w stosunku do szpitali, które w wielu miejscach są nadmierne.

Polska Federacja Szpitali jest partnerem testu kompetencyjnego kadr polskich szpitali. Czy czynnik kompetencyjny jest uwzględniany podczas kontraktowania?

Jeszcze nie. W tej chwili jedynym kryterium jakościowym jest akredytacja CMJ oraz normy ISO. Natomiast, istnieją  jeszcze inne kryteria jak np. kompetencje kadry. Kompetencje kadry medycznej są już uwzględnione, ale np. managerskie, kadry która ma wpływ na funkcjonowanie szpitala, jeszcze nie. Kolejną sprawą jest to, o czym mówimy na forum europejskim, czyli o kwestii uznawania międzynarodowych certyfikatów jakościowych. Mamy je przecież zarówno w stosunku do szpitali (międzynarodowe, europejskie i ogólnoświatowe), ale także certyfikaty dotyczące kadry zarządzającej, związane z ukończeniem określonych studiów i posiadaniem określonych kompetencji.

Zobacz także