Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

COVID News - 16.02.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 16 lutego 2021 10:02

COVID News - 16.02.2021 r. - Obrazek nagłówka
WHO wyklucza teorię „ucieczki” wirusa z laboratorium w Wuhan. Tocilizumab zmniejsza śmiertelność i poprawia rokowania w leczeniu Covid-19. Mimo wątpliwości WHO rekomenduje szczepionkę AstraZeneca. Czy dwie maski noszone naraz skuteczniej chronią przed zakażeniem koronawirusem?

Czy dwie maski noszone naraz skuteczniej chronią przed zakażeniem koronawirusem?

Noszenie dowolnej maski, zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Chociaż maski redukują ilość wydychanego aerozolu zawierającego zakaźne cząstki wirusa, to powietrze przeciekające wokół krawędzi może zmniejszyć jej skuteczność. Nowe eksperymenty laboratoryjne CDC pokazały, jak rozwiązać problem.

Agencja podała, że jedną z opcji zmniejszenia transmisji jest noszenie maski z materiału na masce chirurgicznej.

Alternatywą jest lepsze dopasowanie maski chirurgicznej do twarzy przez odpowiednie zawiązanie nauszników.

Eksperymenty CDC symulowały wytwarzanie aerozoli podczas kaszlu i szacowały ich wchłanianie. Podczas gdy maska chirurgiczna blokowała 42% cząstek, a sama maska z materiału blokowała 44,3%, połączenie maski materiałowej z maską chirurgiczną blokowało 92,5% wykaszlanych cząstek.

Pokazano także, że przenoszenie wirusa można zmniejszyć nawet o 96,5%, jeśli zarówno osoba zarażona, jak i osoba niezainfekowana będą nosić ciasno dopasowane maski chirurgiczne lub kombinację maski z tkaniny i maski chirurgicznej..

Badanie opiera się na eksperymentach laboratoryjnych i nie jest jasne, jak te zalecenia będą działać w świecie zewnętrznym, ale dają pewien dowód na to, że im więcej osób nosi maski i im lepiej maska ​​jest dopasowana, tym większe są indywidualne korzyści. Jest to szczególnie istotne w sytuacji pojawienia się nowych wariantów, które mogą różnie reagować na leczenie lub do pewnego stopnia być mniej wrażliwe na ochronę wywoływaną przez szczepienia.

Źródło: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/your-health/effective-masks.html, https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7007e1.htm?s_cid=mm7007e1_x, https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/mask-fit-and-filtration.html https://www.nytimes.com/2021/02/10/world/double-mask-protection-cdc.html

WHO wyklucza teorię „ucieczki” wirusa z laboratorium w Wuhan

Zespół naukowców wysłanych do Wuhan w Chinach przez Światową Organizację Zdrowia w celu zbadania pochodzenia pandemii COVID-19 wykluczył hipotezę o powstaniu wirusa SARS-CoV-2 w pobliskim Wuhan Institute of Virology. Wirusy trzymane w laboratorium w były genetycznie zbyt różne od wirusa SARS-CoV-2, aby być jego prawdopodobnymi „przodkami”. Nigdzie na świecie nie było także wcześniejszych publikacji ani badań nad tym wirusem ani do niego podobnym.

Próby zidentyfikowania jego pochodzenia nadal wskazują na naturalny rezerwuar. Hipoteza o bezpośrednim przenoszeniu zoonotycznym ze zwierzęcia na człowieka wymaga dalszych badań, ale najbardziej prawdopodobna droga wiodła przez gatunek pośredni. Dotychczasowe badania sugerowały, że były to najprawdopodobniej nietoperze lub łuskowce, ale prof. Liang Wannian, szef panelu ekspertów z Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia, powiedział, że wirusy zidentyfikowane u tych gatunków są niewystarczająco podobne do krążącego szczepu SARS-CoV-2. Zwrócił jednak uwagę, że podatność norek i kotów na COVID-19 co sugeruje, że mogły uczestniczyć w przenoszeniu wirusa. Chińscy eksperci wysnuli także teorię przenoszenia przez mrożone produkty spożywcze.

Te informacje zostały przedstawione podczas konferencji prasowej przedstawicieli wspólnej misji śledczej WHO i Chin. Misja była wynikiem miesięcy negocjacji po tym, jak Pekin początkowo odmówił zezwolenia na wizytę WHO. Ostatecznie naukowcy odbyli 12-dniową wizytę, podczas której byli ściśle nadzorowani przez chińskich urzędników.

Źródło: https://www.bmj.com/content/372/bmj.n428, https://www.theguardian.com/world/2021/feb/09/wuhan-laboratory-leak-covid-origin-theory-unlikely-says-who-team

Mimo wątpliwości WHO rekomenduje szczepionkę AstraZeneca

WHO pod koniec zeszłego roku zatwierdziła szczepionkę Pfizera. Decyzja w sprawie szczepionki AstraZeneca jest bardzo wyczekiwana, ponieważ kraje na całym świecie liczą na tani i łatwy do przechowywania produkt. Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia zalecił w środę, aby szczepionka opracowana przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki była stosowana w krajach, w których krążą nowe warianty koronawirusa.

Zalecenie pojawiło się kilka dni po decyzji RPA o przynajmniej tymczasowym wstrzymaniu planów wprowadzenia szczepionki AstraZeneca. Decyzja została ogłoszona po małym badaniu klinicznym wskazującym, że szczepionka może nie chronić przed łagodnymi i umiarkowanymi przypadkami wywołanymi przez wariant wirusa, który po raz pierwszy pojawił się w tym kraju. Badacze nie byli w stanie wyciągnąć wniosków na temat wpływu wariantu, znanego jako B.1.351, na zdolność szczepionki do zapobiegania ciężkiej chorobie.

Panel WHO, który wydał w środę zalecenia, znany jako Strategic Advisory Group of Experts on Immunization, poinformował również, że szczepionkę AstraZeneca należy podawać osobom dorosłym bez względu na ich wiek.

Panel WHO zalecił również podanie dwóch dawek szczepionki AstraZeneca w odstępie od czterech do 12 tygodni. Wytyczne są zgodne z publikacją z zeszłego tygodnia, w której stwierdzono, że szczepionka wydaje się działać lepiej, gdy druga dawka jest opóźniona. Wielka Brytania i inne kraje opowiedziały się za opóźnieniem podania drugiej dawki szczepionki w celu wprowadzenia większej liczby pierwszych dawek do populacji.

Źródło:https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-vaccines-SAGE_recommendation-AZD1222-2021.1, https://www.nytimes.com/2021/02/10/world/who-astrazeneca-vaccine.html

Tocilizumab zmniejsza śmiertelność i poprawia rokowania w leczeniu Covid-19

W ramach badania RECOVERY testowano szereg potencjalnych metod leczenia COVID-19 od marca 2020 r. Tocilizumab, lek dożylny stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, został dodany do badania w kwietniu 2020 r. Ogółem 2022 pacjentów zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej tocilizumab we wlewie dożylnym i porównano je z 2094 pacjentami losowo przydzielonymi do grupy otrzymującej standardową opiekę.

Okazało się, że lek zmniejszał śmiertelność i poprawiał rokowanie w każdej grupie hospitalizowanych pacjentów.

Źródło: https://www.recoverytrial.net/news/tocilizumab-reduces-deaths-in-patients-hospitalised-with-covid-19?s=09

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także