Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy lekarze zarabiają za dużo? Mamy wyniki sondażu!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 października 2017 12:21

Czy lekarze zarabiają za dużo? Mamy wyniki sondażu! - Obrazek nagłówka
183911882.jpg
W najnowszym sondażu Ariadna dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków m.in. o to jak oceniają pracę lekarzy i protest rezydentów?

Z najnowszego sondażu Ariadna dla WP wynika, że 57 proc. Polaków dobrze ocenia pracę lekarzy, źle -  25 procent. 44 proc. badanych popiera strajk głosowy lekarzy. 31 proc. go krytykuje. 

Co ciekawe, aż 45 proc. Polaków uważa, że lekarze zarabiają za dużo, a 25 proc., że za mało. 

Przypomnijmy:

GUS opublikował  opracowanie "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Badanie realizowane jest co dwa lata. Lekarze znaleźli się w grupie specjalistów. Jak informuje GUS w październiku 2014 r. specjaliści przeciętnie osiągnęli wynagrodzenie o 23,4% wyższe od średniego. Ta „wielka” grupa zawodowa jest niejednorodna. Np. do tej grupy zawodowej klasyfikuje się „średnie” grupy zawodowe, takie jak architekci, geodeci, projektanci i pokrewni, których przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4393,94 zł, nauczyciele akademiccy (6184,99 zł), lekarze (7040,55 zł). Warto podkreślić, że średnie zarobki lekarzy w sektorze publicznym wyniosły 6950,14 zł, zaś w sektorze prywatnym: 7675,31 zł. 

Zdaniem 69 proc. ankietowanych rząd powinien częściowo spełnić postulaty protestujących, 17 proc. twierdzi, że należy całkowicie przychylić się do ich żądań, a 14 proc. Polaków jest przeciwnych spełnieniu spostulatów.

Protest rezydentów

Trwa już 25 dzień protestu głodowego lekarzy rezydentów, którzy niezmiennie domagają się spełnienia ich postulatów, w tym przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych 4 lat. Do protestu warszawskiego dołączyły się już grupy ze Szczecina, Łodzi, Leszna, Wrocławia, Gdańska i właśnie Krakowa. 

Lekarze z Małopolski, w akcie solidarności postanowili wesprzeć protest lekarzy rezydentów i 25 października (środa) ogłosili dniem bez lekarza. 

- Idąc za głosem naszych kolegów lekarzy specjalistów, XI Zjazd Regionu Małopolskiego OZZL ogłosił środę, 25 października 2017 roku „Dniem Solidarności Lekarzy Małopolskich z Głodującymi" – poinformował Piotr Watoła, przewodniczący zarządu Regionu Małopolskiego OZZL - Każdy lekarz podejmie we własnym sumieniu decyzje o formie wsparcia protestujących. Ponieważ wielu lekarzy zdeklarowało absencje w pracy, nazwaliśmy ten dzień dniem bez lekarza – dodaje.

Badanie dla Wirtualnej Polski odbyło się w dniach 20-23 października 2017 roku na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1055). 

Wyniki badania: TU

Źródło: Wp.pl

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także