Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dodatkowe 15 mld zł trafi do systemu ochrony zdrowia. Na jaki cel?

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 18 lipca 2023 08:28

Dodatkowe 15 mld zł trafi do systemu ochrony zdrowia. Na jaki cel? - Obrazek nagłówka
fot. MZ
– Przygotowaliśmy rozwiązanie, dzięki któremu do systemu ochrony zdrowia łącznie w ciągu roku trafi ponad 15 mld zł – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pieniądze mają pozwolić na przeprowadzenie podwyżek minimalnego wynagrodzenia, wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie skutków inflacji, a także na wzrost wycen w internie, chirurgii i położnictwie.

– Od 1 lipca rosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. W każdej grupie oznacza to podwyżkę o średnio 12 proc. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w porównaniu do innych sektorów gospodarki w Polsce, wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną najszybciej – powiedział minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji w Kozienicach.

Jednocześnie Adam Niedzielski poinformował, że do placówek ochrony zdrowia trafi dodatkowo ponad 15 mld zł. Na kwotę składają się: kompensacja wzrostu minimalnych wynagrodzeń (6,91 mld zł), wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie inflacji (7,48 mld zł) oraz wzrost wycen w najbardziej podstawowych zakresach – internie, chirurgii ogólnej i położnictwie (660 mln zł).

– Roześlemy do placówek szpitalnych nową wysokość ryczałtu. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł. Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów, które zwiększają wartość kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia i to się już dzieje. 75 proc. aneksów jest już podpisanych przez obie strony – podkreślił minister zdrowia.

– Ponad 95 proc. placówek medycznych, które uzyskają nowe finansowanie ma zagwarantowane środki nie tylko na wzrost minimalnego wynagrodzenia. Ok 4 proc. szpitali borykających się z problemami może skorzystać z pomocy NFZ. Wspólnie będziemy szukać rozwiązania – dodał prezes NFZ Filip Nowak.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także