Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

EMA zatwierdza lek przeciw COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 marca 2022 11:34

EMA zatwierdza lek przeciw COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała zalecenie stosowania przeciwciała opracowanego przez firmę AstraZeneca, które pomaga zapobiegać zakażeniom COVID-19. W czasie, kiedy Europa stoi w obliczu wzrostu zachorowań, a proces szczepień dorosłych spowolnił- taki lek może być ważną alternatywą.

EMA stwierdziła, że lek Evusheld powinien być stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, którzy nie byli narażeni na działanie wirusa. Dla porównania: inne tego rodzaju leki produkowane np. przez Regeneron Pharmaceuticals, Eli Lilly oraz partnerów GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology zostały już zatwierdzone, w tym przeciwciało od firmy Regeneron zostało zatwierdzone w Europie także, aby zapobiegać zakażeniom COVID-19.

Lek na COVID firmy AstraZeneca może być stosowany do zapobiegania infekcj u osób, których układ odpornościowy jest zbyt słaby, aby mógł zareagować na szczepionki. Podczas gdy szczepionki ukierunkowane są na wytworzenie przeciwciał i komórek zwalczających infekcje, Evusheld zawiera już wytworzone w laboratorium przeciwciała, które są zaprojektowane tak, aby utrzymywały się w organizmie przez co najmniej sześć miesięcy. Według wyników badań laboratoryjnych Evusheld zachowuje aktywność neutralizującą przeciwko wariantowi koronawirusa- Omicron, w tym wysoce zaraźliwemu podwariantowi BA.2. Terapia zmniejsza ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 o 77 proc., a podawana wkrótce po zakażeniu zapobiega postępowi choroby.


Teraz oczekiwana jest decyzja Komisji Europejskiej.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także