Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Fryzjerzy, kosmetyczki i tatuażyści pod kontrolą. Jest projekt rozporządzenia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 czerwca 2019 09:49

Fryzjerzy, kosmetyczki i tatuażyści pod kontrolą. Jest projekt rozporządzenia - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej.
Nowa regulacja pozwoli na ograniczenie ryzyka szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, pojawiającego się podczas świadczenia usług pozamedycznych w zakresie pielęgnacji i zdobienia ciała (usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej), powszechnie dostępnych dla ludności. Zagrożenie szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi związane jest głównie z zabiegami mogącymi przebiegać z naruszeniem ciągłości tkanek ludzkich, którym może towarzyszyć naruszenie bariery skóry i innych tkanek oraz z kontaktem uszkodzonej skóry lub śluzówek ze skażoną krwią lub wydzielinami i wydalinami człowieka np. surowicą czy śliną. Dotyczy to w szczególności zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C, zakażeń wirusem HIV, a także zakażenia grzybicą czy wszawicą.
W projektowanym rozporządzeniu doprecyzowano:
1) minimalne standardy sanitarnohigieniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty usługowe pielęgnacji i zdobienia ciała,
2) warunki świadczenia usług,
3) sposoby postępowania mającego na celu zapobieganie zakażeniom i chorobom zakaźnym,
4) kwalifikacje osób uprawnionych do realizacji procedur czystości i dekontaminacji
– w odniesieniu do działalności prowadzonej w obiektach usługowych, jak i w trakcie świadczenia usług na wezwanie u klienta.
Wprowadzenie przepisów projektowanego rozporządzenia, wpisujących się w działania prewencyjne, pozwoli na:
1) doprecyzowanie przepisów ogólnych zawartych w art. 16 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zobowiązujących osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi;
2) ograniczenie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w szczególności zachorowań na wzw B (wirus HBV), wzw C (wirus HCV), zakażenie wirusem HIV, a dodatkowo także zakażenie grzybicą czy wszawicą, w obszarze usług pozamedycznych.

Projekt: TU

Źródło: RCL

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-AA012833
6 czerwca 2024
iStock-944433918
12 sierpnia 2019
ThinkstockPhotos-177090408
23 stycznia 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także