Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Fundusz Medyczny: 7 mld zł niewykorzystanych środków

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 26 stycznia 2024 08:08

Fundusz Medyczny: 7 mld zł niewykorzystanych środków - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Komisja Zdrowia chce bardziej szczegółowych informacji na temat Funduszu Medycznego. Na czwartkowym posiedzeniu komisji, które poświęcone było temu tematowi, konkretów nie padło zbyt wiele. Najważniejszy jest taki, że niewykorzystanych pozostaje ok. 7 mld zł.

To efekt niskiej wydolności wydawania gwarantowanych przez ustawę o Funduszu Medycznym pieniędzy – udało się zagospodarować tylko część tych środków. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, przedstawiając informację podkreślał, że Ministerstwo Zdrowia nie było przygotowane do rozdysponowania tak dużych pieniędzy, zwłaszcza że dopiero nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym, przeprowadzona w 2022 roku, „udrożniła” ścieżki wydawania dużej części środków dedykowanych poszczególnym subfunduszom.

To jednak, jak zwracali uwagę posłowie, spowodowało chaos w wydawaniu pieniędzy. W dodatku, jak mówiła prof. Alicja Chybicka (KO), można mieć poważne wątpliwości, czy Fundusz Medyczny jest w systemie ochrony zdrowia rzeczywiście potrzebny, zwłaszcza że nie przynosi żadnych dodatkowych pieniędzy (środki pochodzą z budżetu państwa, gdyby nie było FM, budżet musiałby zwiększyć dotację podmiotową do Narodowego Funduszu Zdrowia – przynajmniej w obecnym stanie prawnym). Prof. Chybicka podkreślała, że wszystkie zadania FM powinny i mogą być w tej chwili realizowane albo w ramach środków z NFZ, albo – z budżetu ministra zdrowia.

Wiadomo od samego początku (o czym zresztą mówił również Wojciech Konieczny), że obecna większość rządząca niechętnym okiem patrzyła i patrzy na Fundusz Medyczny. – To był pomysł polityczny, swego rodzaju kontrprojekt wobec senackiej propozycji z lutego 2020 roku, by pieniądze, które miały pójść na media publiczne, przeznaczyć m.in. na onkologię – przypominał Konieczny. Polityka to „grzech pierworodny” Funduszu Medycznego – od samego początku aż do tej pory. Gdy Bolesław Piecha (PiS) pytał, czy są plany likwidacji Funduszu Medycznego Konieczny odpowiedział, że resort zdrowia na razie takiego scenariusza nie rozważa, również z powodów politycznych. – Wydaje się, że w najbliższych miesiącach, kilkunastu miesiącach, prawdopodobieństwo likwidacji Funduszu Medycznego jest nikłe – stwierdził wiceminister zdrowia, nawiązując do faktu, że kadencja Andrzeja Dudy, z którego inicjatywy FM powstał, upływa latem 2025 roku. Jednocześnie Konieczny podkreślał, że nawet gdyby – teraz lub w przyszłości – zapadła decyzja o likwidacji FM, wszystkie projekty, których finansowanie się rozpoczęło (przede wszystkim chodzi o projekty inwestycyjne), będą kontynuowane.

W ubiegłym roku Fundusz Medyczny wzięła pod lupę NIK. Kontrolerzy zwrócili uwagę, że przez dwa lata od utworzenia Funduszu większość zadań nie była realizowana lub stopień zaawansowania ich realizacji w związku z opóźnieniami był znikomy.

Pieniądze szerszym strumieniem z FM do systemu ochrony zdrowia zaczęły płynąć dopiero w 2023 roku, ale i tak środki, jakie w tej chwili są do dyspozycji, sięgają niemal 7,5 mld zł. Niedawno eksperci zajmujący się finansami ochrony zdrowia zwracali uwagę, że sięgnięcie do tych pieniędzy i ich przekierowanie wprost do Narodowego Funduszu Zdrowia stanowiłoby znaczące zwiększenie środków w systemie ochrony zdrowia.

Komisja Zdrowia zwróciła się do resortu o uszczegółowienie informacji a Bartosz Arłukowicz, przewodniczący KZ, nie wykluczył, że posłowie ponownie zajmą się tematem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

prezydent Andrzej Duda
14 czerwca 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
Msolecka
27 maja 2024
iStock-1449654430
2 maja 2024