Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Fundusz oddał krew

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 czerwca 2019 16:18

Fundusz oddał krew - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W piątek, 31 maja, w siedzibie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie zorganizowano po raz drugi mobilny punkt poboru krwi. Oddało ją 21 pracowników. Partnerem akcji było Regionalnie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (RCKiK).

W ciągu jednej sesji można pobrać od dorosłego człowieka 450 ml krwi. Tegoroczny wynik NFZ to blisko 9,5 litra krwi. W ciągu dwóch lat pracownicy NFZ oddali w sumie 19,5 litra krwi. Dzięki niej można było pomóc 130 osobom. Statystycznie przyjmuje się, że jedna donacja może uratować życie aż trzem osobom.

Chętnie włączamy się w ważne i służące dobru wspólnemu przedsięwzięcia prozdrowotne. W ten sposób udowadniamy, że nie tylko pracujemy na rzecz opieki zdrowotnej, ale robimy coś więcej– bezinteresownie pomagając człowiekowi, motywujemy do tego innych – podkreśla Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Krwi nie można wyprodukować. Jedyną drogą jej pozyskania jest pobranie od innej osoby. Zbliża się okres wakacyjny. Wtedy zapotrzebowanie na krew jest szczególnie wysokie, dlatego RCKiK organizują mobilne punkty, w których bezpiecznie można oddać krew. Obecnie w województwie mazowieckim brakuje krwi w grupach: ARh-, BRh-, ABRh- i 0Rh-

Obok dzielenia się krwią, pracownicy NFZ wezmą udział w drugiej edycji charytatywnego KRWIOBIEGU. Zawody organizowane przez Mazowiecki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża odbędą się w niedzielę, 16 czerwca, w Warszawie (przy Centrum Olimpijskim). Termin jest związany z rocznicą Światowego Dnia Krwiodawcy, który obchodzimy 14 czerwca.

Na starcie 10 km dystansu stanie kilkuosobowa drużyna biegowa NFZ. Środki z opłat wpisowych i aukcji charytatywnych, które będą odbywać się w trakcie wydarzenia, zostaną przeznaczone na pomoc krwiodawcom i ich rodzinom.

Ambasadorami biegu są Agata Matejczuk, biegaczka specjalizująca się w biegach ultra i biegach górskich, oraz Marek Ulman, aktor telewizyjny i honorowy krwiodawca.

Źródło: NFZ

Zobacz także