Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Gdzie po pomoc w Święto Zmarłych?

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 października 2023 09:51

Gdzie po pomoc w Święto Zmarłych? - Obrazek nagłówka
Gdzie szukać pomocy medycznej, gdy zachorujemy lub poczujemy się gorzej w czasie wolnym od pracy, gdy przychodnie POZ są zamknięte? NFZ rozwiewa wątpliwości.

– Pierwsze kroki powinniśmy skierować do dyżurujących poradnie w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej . Przyjmują one pacjentów w godz. 18 - 8 rano następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele, święta. Nie potrzeba żadnego skierowania czy wcześniejszej rejestracji – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych lub telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – również w miejscu zamieszkania lub pobytu. Warto wiedzieć, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjentowi przysługują świadczenia takie jak: porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne oraz e-recepty na potrzebne leki.

Nie uzyskamy natomiast wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą i zaświadczenia o stanie zdrowia.

– W razie nagłego zdarzenia, pogorszenia stanu zdrowia zagrażającego życiu możemy skorzystać z pomocy szpitalnych oddziałów ratunkowych lub izb przyjęć. Na SOR i izbę przyjęć zgłaszamy się wyłącznie w stanach zagrożenia życia, podobnie jak w przypadku wezwania pogotowia ratunkowego 999 lub powiadamiania numeru alarmowego 112 – przypomina Beata Szczepanek.

W razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej (w dni powszednie w godz. 19-7 rano następnego dnia, a w sobotę, niedzielę i święta - całodobowo).

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIECE ZDROWOTNEJ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także