Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Geny wyjaśnieniem ciężkiego przebiegu COVID-19 u młodych ludzi?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 października 2021 12:30

Geny wyjaśnieniem ciężkiego przebiegu COVID-19 u młodych ludzi? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Strasburgu sugerują, że pewne predyspozycje genetyczne, mogą przyczyniać się do cięższego przebiegu COVID-19 u młodych ludzi, nie mających chorób współistniejących.

Ciężki przebieg COVID-19 u młodych

Lekarze od samego początku pandemii zastanawiali się nad przyczynami ciężkiego przebiegu choroby wśród młodych pacjentów, którzy z pozoru wydawali się całkowicie zdrowi. Naukowcy z Uniwersytetu w Strasburgu przeprowadzili badanie, które miało sprawdzić, czy sytuacja nie jest związana z predyspozycjami genetycznymi.

Przeanalizowano 72 przypadki hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w wieku poniżej 50 lat. Żaden z pacjentów nie miał żadnych przewlekłych schorzeń, takich jak choroba serca lub cukrzyca, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

Gen ADAM9 przyczyną?

Analiza genetyczna pacjentów zidentyfikowała pięć genów, które były znacznie „podwyższone” lub bardziej aktywne u pacjentów w stanach krytycznych, z których najczęstszym był gen o nazwie ADAM9. Później, w eksperymentach laboratoryjnych z wykorzystaniem ludzkich komórek płucnych zakażonych koronawirusem, odkryto, że blokowanie aktywności genu ADAM9 utrudnia wirusowi reprodukcję.

Badanie nie przesądza, że to na pewno właśnie predyspozycje genetyczne są odpowiedzialne za ciężki przebieg choroby u młodych osób, ale na pewno pokazuje, że warto przeprowadzić więcej analiz pogłębiających ten temat. Autorzy badania mają nadzieję, że ich teza zostanie potwierdzona, tak by można było rozpocząć prace nad terapiami blokującymi gen ADAM9, co mogłoby uratować życie wielu młodym pacjentom.

Całe badanie można przeczytać TU

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.