Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Harcerze włączają się we wspieranie lekarzy w walce z koronawirusem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 marca 2020 08:47

Harcerze włączają się we wspieranie lekarzy w walce z koronawirusem - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Gdy lekarze na pierwszej linii frontu walczą z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, pomoc w codziennych sprawach może okazać się bardzo potrzebna. Potrzeb jest wiele, więc liczy się każde wsparcie. Gotowość wsparcia w opiece nad dziećmi, w zakupach, w obowiązkach domowych, opiece nad lekarzami seniorami i seniorami z rodzin lekarzy oraz nad zwierzętami domowymi deklaruje, w miarę swoich organizacyjnych, logistycznych i kadrowych możliwości, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowała formularz, dzięki któremu lekarze z całej Polski mogą zgłosić swoje potrzeby. Do tych potrzeb dostosowana będzie pomoc – gdy potrzeby przekroczą możliwości harcerzy, OIL w Warszawie będzie szukała kolejnych rozwiązań u innych wolontariuszy.

Pomoc w opiece nad dziećmi – może polegać na wspólnym odrabianiu lekcji, ale też zabawie, może również obejmować wsparcie w wykonywaniu domowych obowiązków. By zapewnić adekwatną do zapotrzebowania pomoc należy w formularzu uwzględnić m.in. liczbę dzieci, ich wiek, zakres i czas w jakim potrzebna jest opieka oraz informacje o tym, czy w domu w tym czasie będzie jakiś opiekun. W przypadku, gdy lekarz spędza wiele godzin ratując i troszcząc się o pacjentów, a nie ma z kim zostawić dzieci, nie chce również powierzać ich innym członkom rodziny (z grupy ryzyka), zaangażowanie ze strony harcerzy może okazać się rozwiązaniem problemu.

Pomoc w zakupach – prosty mechanizm: lekarz przekazuje harcerzowi listę zakupów, a harcerz dostarcza te zakupy do domu, płatność dokonywana jest przelewem. Wiele osób zwyczajnie nie ma czasu bądź pracuje w godzinach, które wykluczają wyjście do sklepu przed pracą bądź po pracy. Taka forma odciążenia zdecydowanie ułatwiłaby lekarzom organizowanie czasu i zadań.

Wsparcie lekarzy seniorów oraz seniorów z rodzin lekarzy – pomoc polegająca np. na dostarczeniu zakupów, lekarstw, potrzebnych rzeczy, bądź w obowiązkach domowych. Lekarze często wspierają swoich rodziców, którzy są w starszym wieku. Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że powinni rezygnować z kontaktów z nimi, jak też na kontakt nie pozwala brak czasu. Dzięki zaangażowaniu harcerzy starsi członkowie rodziny nie zostaną bez pomocy.

Opieka nad zwierzętami domowymi – wyprowadzanie na spacer psa, karmienie domowych zwierząt, sprzątanie po nich. Wielogodzinna nieobecność w domu, zwłaszcza w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych, oznacza problem z opieką nad zwierzęciem. Rozwiązaniem może być bieżąca (w zależności od potrzeb) opieka w miejscu zamieszkania lekarza lub wzięcie zwierzęcia pod opiekę przez harcerza (do jego domu) do czasu opanowania pandemii. W formularzu należy wskazać jakie zwierzę wymaga opieki, jaki powinien być jej zakres.

W imieniu środowiska lekarskiego bardzo dziękuję za ten piękny gest pomocy od harcerzy i idące za na nim realne, bardzo ważne konkretne wsparcie. Dzięki odciążeniu w sprawach podstawowych, niektórych na pozór wręcz prostych i prozaicznych, możemy skupić się na pomocy pacjentom i nasze siły skierować przede wszystkim na walkę z koronawirusem. Ta i inne formy pomocy ze strony solidaryzującego się z nami społeczeństwa mają dla nas ogromne znaczenie. Zdajemy sobie sprawę, że nawet przy najszczerszych chęciach, możliwości pomagania lekarzom są ograniczone, ale każda pomoc, choćby jednemu lekarzowi, liczy się. Tego typu wsparcie jest niestety coraz bardziej potrzebne – powiedział prezes OIL w Warszawie Łukasz Jankowski.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie OIL.

Źródło: OIL

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także