Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Internetowe Konto Pacjenta jak konto bankowe

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 27 maja 2014 14:45

Internetowe Konto Pacjenta jak konto bankowe - Obrazek nagłówka
Już pod koniec tego roku wdrożone zostaną pierwsze elementy elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. Co zmieni się dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów?
[caption id="attachment_32661" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/FPM Thinkstock/Getty Images[/caption]

Już pod koniec tego roku wdrożone zostaną pierwsze elementy elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. Co zmieni się dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów?

Już niedługo czeka nas e-rewolucja, czyli Internetowe Konto Pacjent. Ale zacznijmy od początku. Jak można je założyć?

W przypadku osób mających podpis elektroniczny przy zakładaniu IKP nie trzeba będzie wychodzić z domu. Pozostałe osoby będą musiały udać się do wskazanych punktów rejestracyjnych, gdzie po potwierdzeniu tożsamości dostaną login i hasło. 

Nie będzie to archiwum, czyli nie zostaną zdigitalizowane starsze dane. System będzie gromadził recepty, skierowania i zlecenia. Dokumentacja medyczna pozostanie u usługodawcy. 

Idąc do lekarza, to pacjent zadecyduje, jakie dane będzie chciał udostępnić. Będzie to odpowiednik konta bankowego. - Zakładamy, że pacjent będzie świadomie podejmował decyzje, kto i w jakim zakresie będzie przeglądał dane - powiedział Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Nowy system w pewnym sensie przyczyni się do zmniejszenia kolejek. Dziś jest tak, że na podstawie skierowania pacjent może wpisać się na 1 listę. W praktyce wpisuje się na kilka. W naturalny sposób wydłuża to kolejki. W przypadku e-skierowania będzie można wpisać się na 1 listę oczekujących. To w naturalny sposób skróci kolejki - tłumaczył Kędzierski

Jednostki medyczne są w procesie przystosowania się. MZ pracuje nad nowelizacją wydłużającą czas przejściowy. Duże wojewódzkie placówki są znacznie lepiej przygotowane do wprowadzenia systemu. W przypadku małych działalności i praktyk lekarskich będzie można skorzystać z bezpłatnej aplikacji umożliwiającej wywiązanie się z obowiązku, jakie nakłada prawo. 

Recepty elektroniczne będą obowiązywały po 01.08.2016 r. Po tej dacie będą mogły być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. By przeciwdziałać e-wykluczeniu, starsi lekarze będą mogli wypisywać recepty do 2020 r. 

Jak powiedział Paweł Pierzchała z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - papier nie zniknie. Zawsze są sytuacje awaryjne. Osoby starsze dostaną wydruk informacyjny z kodem kreskowym do zeskanowania. 

System uwzględnia też dane ratunkowe, które wpisze pacjent: np. informacje o uczuleniach, grupie krwi, wszczepionych urządzeniach. Będą one dostępne dla ratowników medycznych i SOR-ów.

IKP i ZIP to systemy uzupełniające się. Pacjent, wchodząc do IKP, będzie miał podgląd do ZIP. Polski model systemu wzorowany jest na na doświadczeniach skandynawskich

Czytaj także: Pielęgniarki przewożą pacjentów niezgodnie z prawem. 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także