Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Szczepienia

Japonia przyspieszy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 czerwca 2021 10:25

Japonia przyspieszy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Największe japońskie korporacje dołączają do krajowych akcji na rzecz szczepień przeciwko COVID-19, która przybiera na sile na miesiąc przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

Tysiące korporacji, od Toyota Motor Corp po firmę telekomunikacyjną i inwestycyjną SoftBank Group Corp, otwierają specjalne kliniki w ramach masowej akcji szczepień w sektorze prywatnym, która rozpocznie się na dobre w najbliższy poniedziałek. Do tej pory ponad 2300 firm zgłosiło się do otwartych ośrodków szczepień, które zaszczepią około 11 milionów ludzi, głównie ich pracowników, członków rodzin i okolicznych mieszkańców. „Mam nadzieję, że szczepienia w korporacjach pomogą nam przyspieszyć proces szczepień” – mówi Taro Kono, minister odpowiedzialny za szczepienia. Liczba zgłoszonych korporacji pozwala mieć nadzieję, że do końca miesiąca będzie podawanych milion dawek dziennie. To będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia głównego celu, a mianowicie wykonania szczepień dla wszystkich osób starszych do końca lipca, i pozostałych dorosłych najpóźniej do listopada.

Najnowszy plan działania umożliwiający sektorowi prywatnemu przyłączenie się do kampanii, wykorzystuje wymagania firm zatrudniających co najmniej 1000 pracowników. Duże korporacje często mają też własne placówki medyczne, a nawet całe szpitale, które można szybko przekształcić na ośrodki szczepień. SoftBank szacuje, że może zaszczepić 250 tys. osób, a koncern Toyoty planuje obsłużyć 80 tysięcy osób. Do akcji włączają się też małe firmy. James Riney, założyciel firmy venture Coral Capital, połączył startupy, tak by stanowiły wystarczająco duża grupę, aby zakwalifikować się do organizacji centrum szczepień.

Ze statystyk wynika, że zaledwie 16 proc. populacji Japonii otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Jest to najniższy wskaźnik wśród porównywalnych bogatych gospodarek. Aby przyspieszyć kampanię szczepień, rząd zlecił wojsku utworzenie ośrodków masowych szczepień i zliberalizował przepisy dotyczące tego, kto może podawać szczepienia. „Wahanie co do szczepień jest widoczne w społeczeństwie, ale presja dotycząca zaszczepienia w miejscu pracy może być jeszcze silniejsza.”- podsumował Yoshiaki Katsuda, ekspert ds. BHP z Kansai University of Social Welfare.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

dr n. med. Paweł Grzesiowski
17 czerwca 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
29 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024
Centrum Onkologii

Zmiany w KSO

12 marca 2024