Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Jest lek na Covid-19. Skorzystają osoby ze słabą odpowiedzią immunologiczną

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 marca 2022 13:40

Jest lek na Covid-19. Skorzystają osoby ze słabą odpowiedzią immunologiczną - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Brytyjski regulator leków zatwierdził preparat AstraZeneca oparty na przeciwciałach COVID-19, który stosowany jest w celu zapobiegania infekcjom u osób ze słabą odpowiedzią immunologiczną. Evusheld zawiera przeciwciała wyprodukowane w laboratorium, które mają utrzymywać się w organizmie przez miesiące, aby zatrzymać wirusa w przypadku infekcji.

Decyzja o wydaniu zgody na wprowadzenie leku Evusheld, została zatwierdzona przez niezależny naukowy organ doradczy rządu. I mimo, że 85 proc. Brytyjczyków w wieku powyżej 12 lat zostało zaszczepionych dwiema dawkami, to niektóre osoby z obniżoną odpornością lub z historią poważnych niepożądanych reakcji wywołanych szczepieniem mogą potrzebować alternatywnej ochrony przed koronawirusem. „Chociaż szczepionki COVID-19 nadal stanowią pierwszą linię obrony przed COVID-19, wiemy, że niektórzy ludzie mogą na nie nie reagować odpowiednio” – powiedziała szefowa MHRA June Raine. Badania potwierdziły, że terapia zmniejszyła ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 o 77 proc., a sama ochrona przed wirusem trwała co najmniej sześć miesięcy po podaniu pojedynczej dawki. Wykazano również, że Evusheld ratuje życie i zapobiega postępowi choroby, gdy jest podawany w ciągu tygodnia od pierwszych objawów zakażenia koronawirusem.


AstraZeneca ma nadzieję, że terapia zostanie udostępniona Brytyjczykom tak szybko, jak to możliwe. Obecnie Evusheld jest poddawany przeglądowi w Europie i został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych. Leczenie podawane w formie zastrzyku domięśniowego nie powinno być stosowane u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 lub tych, które miały niedawny kontakt z osobą zakażoną.


Regulator zaznaczył, że nie ma wystarczających danych, aby w pełni ocenić skuteczność terapii wobec wysoce zaraźliwego wariantu Omicron.


Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.