Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kiedy szczepionka dla dzieci w wieku 5-11 lat? Anthony Fauci odpowiada

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 października 2021 12:38

Kiedy szczepionka dla dzieci w wieku 5-11 lat? Anthony Fauci odpowiada - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Szczepionki dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat będą prawdopodobnie dostępne w pierwszej połowie listopada – tak przewiduje amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze i uzyskamy zgodę organów regulacyjnych i zalecenie CDC, jest to bardzo prawdopodobne, że szczepionki będą dostępne dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat już w pierwszym lub drugim tygodniu listopada” – powiedział Fauci. Urzędnicy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) weryfikują wniosek firmy Pfizer/BioNTech dotyczący zezwolenia na podanie dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 młodszym dzieciom. Jutro w tej sprawie ma obradować panel doradczy. FDA zazwyczaj postępuje zgodnie z zaleceniami swoich ekspertów, ale oczywiście nie jest do tego zobowiązana, więc sprawa jeszcze nie jest przesądzona. Z kolei doradcy z Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) omówią zalecenia dotyczące szczepionki dla tej grupy społecznej na spotkaniu w dniach 2 i 3 listopada. „Wiemy, ilu rodziców jest zainteresowanych szczepieniem swoich dzieci w wieku i zamierzamy działać tak szybko, jak to możliwe” – skomentowała dyrektor CDC, Rochelle Walensky. Sondaże pokazują, że około jedna trzecia rodziców dzieci z tego przedziału wiekowego jest za szczepieniami. Z danych American Academy of Pediatrics (AAP) wynika, że ponad 540 dzieci w USA zmarło z powodu COVID-19.

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest już dostępna dla młodzieży w wieku 12-17 lat. Według CDC prawie 77 procent osób w wieku powyżej 12 lat jest już zaszczepionych. Dla porównania, w grupie wiekowej najwyższego ryzyka, powyżej 65 roku życia, szczepionkę przyjęło 95,5 procent osób. Jeśli decyzja o szczepieniu młodszych dzieci będzie pozytywna, wówczas na podanie preparatu będzie czekało 28 milionów osób.

Amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia już przygotowują grunt pod krajową kampanię szczepień przeciwko COVID-19 dla młodszych dzieci. CDC stworzyło siedmiostronicowy dokument ze wskazówkami, jak skonfigurować rozszerzone programy szczepień. Jednym z punktów jest wskazanie, że dzieci mogą być szczepione przez aptekarzy, ale pod warunkiem, że preparaty będą odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, zatwierdzenie szczepionek dla najmłodszych dzieci może otworzyć nową debatę na temat tego, czy szkoły powinny wprowadzać szczepionki dla małych dzieci.

Źródło: Reuters/The Guardian

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.