Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Światowy Dzień Udaru Mózgu

Kiedy zostanie powołana Krajowa Rada ds. Neurologii?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 października 2021 11:41

Kiedy zostanie powołana Krajowa Rada ds. Neurologii? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Światowy Dzień Mózgu został ustanowiony w 1957 roku z okazji Kongresu Neurologicznego w Brukseli i założenia Światowej Federacji Neurologii.

Choroby neurologiczne są jednym z największych wyzwań zdrowotnych na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce liczba pacjentów z chorobami neurologicznymi sięga 5 mln. Polskie Towarzystwo Neurologiczne wraz z ekspertami od lat zabiegało o uznanie przez Ministerstwo Zdrowia i rząd neurologii za jedną z priorytetowych dziedzin i przyjęcie tzw. plan dla mózgu. Wiele wskazuje, że resort zdrowia już wkrótce zrobi pierwszy krok w tej sprawie. Już wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski deklarował przyjęcie strategii dla neurologii i powołanie Krajowej Rady ds. Neurologii.

Ministerstwo Zdrowia w Mapach Potrzeb Zdrowotnych opisało kluczowe problemy zdrowotne. To drogowskaz, którymi obszarami zająć się w pierwszej kolejności. Jednym ze wskaźników jest wskaźnik utraty lat życia na skutek przedwczesnej śmierci (YLL). Zazwyczaj problemy zdrowotne odpowiadające za największą część wartości YLL stanowią najbardziej istotne przyczyny zgonów. Zależność ta dotyczyła choroby niedokrwiennej serca (1,4 mln w 2019 r.), nowotworu złośliwego tchawicy, oskrzeli i płuc (0,7 mln w 2019 r.) oraz udarów (0,68 mln w 2019 r.).

Analizując dane z lat 1999, 2010 i 2019 uznano, że najbardziej istotnymi problemami zdrowotnymi w Polsce niezmiennie były choroba niedokrwienna serca, udar i nowotwór złośliwy tchawicy, oskrzeli i płuc - pierwsze trzy miejsca w rankingu wg wartości bezwzględnej DALY (lata życia skorygowane niesprawnością)

(źródło: Mapa Potrzeb Zdrowotnych na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r.)

- Cieszymy się, że po wielu latach apelowania o to, żeby neurologia stała się priorytetem w polityce zdrowotnej państwa, ten głos wydaje się w końcu być usłyszany - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Center of Value Based Healthcare. - W środę odbyło się kolejne spotkanie w MZ w tej sprawie. Jest deklaracja, że do końca listopada zostanie powołana Krajowa Rada ds. Neurologii, która ma finalnie przyjąć dokument kierunkowy - dodaje.

Przypomnijmy: Pod koniec września Polskie Towarzystwo Neurologiczne zaprezentowało "Białą Księgę" wyznaczającą kierunki zmian w neurologii.

- „Biała Księga” to raport o stanie polskiej neurologii, a także strategia dla polskiej neurologii. Przygotowaliśmy ją dużym wysiłkiem i kosztem na sugestię ministra Łukasza Szumowskiego, aby taki dokument powstał i stał się początkiem rozmowy z rządem o chorobach mózgu. Raport porządkuje wiele spraw i mam nadzieję, że w zakresie diagnostyki i leczenia wytycza proste ścieżki dla pacjenta. Liczę, że zostaniemy wysłuchani i nastąpi przebudzenie w kręgach rządowych, docenione zostaną schorzenia z tej bardzo zróżnicowanej, ale szerokiej grupy chorych neurologicznych - mówi prof. Jarosław Sławek, Gdański Uniwersytet Medyczny, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także