Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Epidemia koronawirusa

Kiła, rzeżączka, HIV - na co chorują użytkownicy portali randkowych?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 stycznia 2021 13:22

Kiła, rzeżączka, HIV - na co chorują użytkownicy portali randkowych? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
O chorobach wenerycznych, na które cierpią osoby korzystające z portali randkowych, pandemii rzeżączki po zakończeniu lockdownu, wizycie u wenerologa - opowiedziała Medexpressowi dermatolog, wenerolog, dr Dorota Nowicka.

Dr Dorota Nowicka, dermatolog, wenerolog:

Nie zauważyłam, aby podczas pandemii mniej pacjentów zgłaszało się do wenerologa.

Jeśli będziemy zaniepokojeni z powodu kontaktów seksualnych albo będziemy uprawiać seks bez zabezpieczeń z różnymi partnerami, to powinniśmy udać się do wenerologa.

Wśród pacjentów wenerologa dominują mężczyźni z grupy MSM, czyli mężczyźni, którzy utrzymują kontakty seksualne z innymi mężczyznami. Im mężczyzna ma więcej partnerów, uprawia z nimi seks bez zabezpieczeń, tym większe ponosi ryzyko zachorowania na chorobę weneryczną. Nie brakuje również mężczyzn heteroseksualnych i kobiet. Najczęściej diagnozujemy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) czyli kłykciny kończyste, kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę.

Wenerolog-dermatolog nie zajmuje się tylko leczeniem chorób przenoszonych wyłącznie drogą płciową. Zajmuje się także zmianami skórnymi w okolicach intymnych. Pacjenci, u których wystąpią zmiany skórne często chodzą do różnych lekarzy. Trafiają do ginekologa, urologa, chiruga- proktologa, laryngologa. Dermatolodzy-wenerolodzy znający specyfikę zmian skórnych i śluzówkowych, mogą pomóc pacjentom cierpiącym na wspomniane dolegliwości. Pacjenci chorują na takie choroby jak: liszaj twardzinowy, liszaj płaski. Są to przewlekłe, zapalne zmiany skóry, całkowicie niezakaźne. Nie zawsze są one łatwe do rozpoznania.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.