Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolejny „booster” skuteczny przeciw Omikronowi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 grudnia 2021 12:16

Kolejny „booster” skuteczny przeciw Omikronowi - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak wynika z badań laboratoryjnych przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim, dawka przypominająca szczepionki AstraZeneca zachowuje wysoką skuteczność przeciwko Omikronowi. Wcześniej podobne rezultaty wykazały analizy preparatów Pfizera oraz Moderny.

Trzydawkowy cykl szczepionki AstraZeneca (AZN.L) jest skuteczny przeciwko szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi koronawirusa Omikron — poinformowała firma farmaceutyczna w czwartek, powołując się na dane z badania laboratoryjnego Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- To bardzo budujące, że obecne szczepionki mogą potencjalnie chronić przed Omikronem po trzeciej dawce przypominającej. Wyniki naszego badania potwierdzają stosowanie trzeciej dawki przypominającej w ramach krajowych strategii szczepień, zwłaszcza w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantów budzących obawy — powiedział profesor Sir John Bell, z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Badanie wykazało, że po podaniu trzech dawek szczepionki, poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron był zasadniczo podobny jak w przypadku mutacji Delta po zastosowaniu dwóch dawek.

- Nasza szczepionka odgrywa ważną rolę w programach szczepień na całym świecie, a te dane dają nam pewność, że powinna ona być podawana jako trzecia dawka przypominająca – powiedział Sir Mene Pangalos, wiceprezes wykonawczy AstraZeneca.

Badanie wykazało przy okazji, że trzecia dawka skutkuje również wyższym poziomem przeciwciał wobec wariantów Alpha, Beta i Delta w porównaniu ze standardowymi dwoma zastrzykami.

Mimo tych pozytywnych wyników AstraZeneca poinformowała we wtorek, że współpracuje z Uniwersytetem Oksfordzkim nad wyprodukowaniem szczepionki dostosowanej pod wariant Omikron, dołączając w ten sposób do innych producentów szczepionek, którzy wystosowali podobne oświadczenia.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.