Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego - na żywo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 października 2020 08:48

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego - na żywo - Obrazek nagłówka
Dzisiaj, tj. 23 października br., o godz. 11.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz przewodniczącego grupy rządowych doradców epidemiologicznych prof. Andrzeja Horbana.
Premier Mateusz Morawiecki:
 • Dzisiaj zbliżamy się do 15 tys. zakażeń dziennie. II fala #koronawirus uderzyła w całą Europę z równą siłą. Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys. a dostępnych jest 18 tys. Cały czas ten bufor jest, ale nas bardzo niepokoi to tempo przyrostu.
 • Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia.
 • Od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną. Wszystkie te zasady obowiązują na terytorium całej Polski.
 • O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown.
 • Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy to szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji.d
 • W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. jest możliwe tylko pod opieką dorosłego.
 • Ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni - będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.
 • Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń.

 • Kolejnym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 os. w jednej grupie - zebrań, spotkań, aktywności. Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń.

 • Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program #WspierajSeniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia

23 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (2075),
małopolskiego (1554),
śląskiego (1305),
kujawsko-pomorskiego (1207),
wielkopolskiego (1050),
podkarpackiego (852),
łódzkiego (800),
lubelskiego (743),
pomorskiego (741),
dolnośląskiego (667),
świętokrzyskiego (639),
zachodniopomorskiego (558),
lubuskiego (449),
opolskiego (401),
warmińsko-mazurskiego (365),
podlaskiego (226).
Z powodu #COVID19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.
Aktualna liczba zakażonych koronawirusem: 228 318/4 172 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).


13. miejsce na świecie (9. w Europie) pod względem liczby nowych przypadków oraz 10. na świecie (3. w Europie) pod względem liczby nowych zgonów – takimi statystykami na stronie worldometers.info dla Polski zakończył się czwartek, 22 października. Znaleźliśmy się w niechlubnej czołówce krajów, które straciły kontrolę nad rozwojem epidemii. Pod względem liczby wykonywanych testów od dwóch miesięcy jesteśmy w dziewiątej dziesiątce krajów. Obecnie na 81. miejscu, a jeszcze kilka dni temu było to 84. miejsce. Strategia celowanego testowania stała się przyczynkiem do utraty jakiegokolwiek panowania nad rozwojem epidemii: ze wskaźnikiem 17,5 proc. pozytywnych wyników testów w ogólnej liczbie wykonanych (a jest to wskaźnik dla całego kraju, w Małopolsce blisko co trzeci test daje wynik pozytywny) jesteśmy – zachowując wszystkie proporcje i uwzględniając różnice – w sytuacji podobnej, jak na wiosnę były Włochy czy Hiszpania.

Warto przeczytać

Nowe zasady od 7 listopada

Podobne artykuły

Kuchar-WnZ-naziwsko
Wyszło na Zdrowie

Antyszczepionkowcy w pułapce algorytmu

18 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
ThinkstockPhotos-462741477
11 grudnia 2023
Ewa-Krajewska
27 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także