Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
USA

Koronawirus przybiera na sile. Co wymyśli Joe Biden?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 września 2021 11:32

Koronawirus przybiera na sile. Co wymyśli Joe Biden?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedstawi w najbliższy czwartek sześciotorową strategię walki z rozprzestrzeniającym się wariantem Delta.

Stany Zjednoczone, które są przodują pod względem liczby przypadków i zgonów spowodowanych COVID-19, próbują powstrzymać kolejna falę pandemii i przekonać Amerykanów do szczepień.
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że prezydent przedstawi strategię działań dla sektora publicznego i prywatnego. Zapytana o możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień, odpowiedziała, że rząd federalny nie może czegoś takiego narzucić. „Musimy zrobić wszystko, by mieć pewność, że okręgi szkolne, ale także cały kraj, są przygotowane do pandemii.” – dodała.
Urzędnik Białego Domu, który zna szczegóły planu Bidena, twierdzi, że zawarte są w nim nowe postanowienia dotyczące powszechnego przeprowadzania testów na koronawirusa i obostrzeń w stosunku do osób niezaszczepionych.


Dziś prezydent USA spotka się z doradcami Białego Domu ds. COVID-19. Stany Zjednoczone odnotowały około 650 000 zgonów, a w zeszłym tygodniu statystyki przekroczyły 40 milionów nowych przypadków zakażeń. Ponad 20 800 osób zmarło z powodu COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch tygodni, co stanowi wzrost o około 67 procent w porównaniu z okresem sprzed dwóch tygodni. Rośnie też liczba hospitalizacji, a siedem stanów USA – Alaska, Georgia, Hawaje, Idaho, Kentucky, Tennessee i Waszyngton – odnotowało rekordowe dane w tej kwestii.


Doradcy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) mają spotkać się 17 września, aby rozważyć słuszność podawania trzeciej dawki szczepionki Pfizer/ BioNTech. Dawki przypominające są już zatwierdzone przez amerykańskie organy regulacyjne dla osób z upośledzonym układem odpornościowym.


Urzędnicy zdrowotni twierdzą, że spodziewają się, że szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zatwierdzone dla dzieci poniżej 12 lat jeszcze tej zimy. Ponieważ amerykańscy uczniowie już rozpoczynają nowy rok szkolny, w wielu miejscach w całym kraju wybuchły protesty w sprawie np. noszenia maseczek przez uczniów w czasie lekcji.


W sektorze prywatnym coraz większa liczba pracodawców w USA nakłada na pracowników kary za brak szczepienia. Administracja Bidena pochwaliła wysiłki firm, uniwersytetów i innych na rzecz wzmocnienia szczepień. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), 62,3 procent Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 53 procent - 176 milionów ludzi - jest w pełni zaszczepionych. Licząc populację kwalifikującą się do szczepień – osoby w wieku 12 lat i starsze – według CDC - 72,9 procent otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 62 procent jest w pełni zaszczepionych.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.