Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Zarobki w ochronie zdrowia

Kto po studiach zarobi najwięcej?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 czerwca 2016 09:10

Kto po studiach zarobi najwięcej? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć absolwenci…

… farmacji.

Ministerstwo Nauki zaprezentowało Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.

– Wielu maturzystów zastanawia się jaką uczelnię i jaki kierunek wybrać. W przyszłości, kiedy badania losów absolwentów obejmować będą nie, jak do tej pory, jeden rok, ale dłuższy okres, takie wyniki mogą być cenną wskazówką dla kandydatów na studia – mówił podczas prezentacji wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Równie cenną wskazówką te badania są dla samych uczelni, bo z czasem zaczną pokazywać jaka jest efektywność kształcenia. Myślę, że te wyniki będą miały ważny wpływ na wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia czy dostosowywania programów do potrzeb rynku pracy. Wreszcie, to badanie ma znaczenie dla samego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bo wskażą nam, jaką politykę edukacyjną powinniśmy prowadzić, na co kłaść nacisk i w jaki sposób wspierać uczelnie, tak aby kształciły studentów nie na potrzeby kadry profesorskiej, tylko na potrzeby rynku pracy – podsumował wicepremier.

Z punktu widzenia kandydatów na studia, informacje dotyczące m.in. zatrudnialności oraz zarobków absolwentów danej uczelni lub kierunku będą z pewnością jednym z kryteriów wyboru dla kandydatów na studia.

Jak wynika z raportu najmniej problemów ze znalezieniem pracy po studiach mają absolwenci uczelni medycznych. Po ukończeniu studiów najwyższe wynagrodzenia otrzymują absolwenci informatyki i farmacji. Ze znalezieniem pracy nie mają też problemu młodzi lekarze – choć ich zarobki nie nie plasują się wysoko.

Źródło: www.absolwenci.nauka.gov.pl/ www.pulshr.pl/www.nauka.gov.pl

Zobacz także