Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Rosja

Lawinowo rośnie zachorowalność na SARS-CoV-2. Zakażony jest też premier

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 maja 2020 17:38

Lawinowo rośnie zachorowalność na SARS-CoV-2. Zakażony jest też premier - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W niedzielę w Rosji odnotowano najwyższy, jak do tej pory, dzienny wzrost liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa. U 10 633 osób testy dały pozytywny wynik, z czego ponad połowa nowo zdiagnozowanych pacjentów zlokalizowana jest w Moskwie i nie wykazywała objawów choroby. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi 134 687. Dobrą wiadomością jest spadek liczby zgonów spowodowanych COVID-19.

Niższy wskaźnik umieralności wynika z faktu, że wybuch epidemii w Rosji nastąpił później niż w wielu innych krajach, co dało władzom więcej czasu na odpowiednie przygotowanie. Ogólnokrajowa liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1280. W ciągu ostatniej doby zmarło 58 osób.


Kraj jest częściowo zablokowany od końca marca, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Mieszkańcy Moskwy mogą opuścić dom, aby zrobić potrzebne zakupy w najbliższym sklepie spożywczym lub aptece, wyprowadzić psa lub wyrzucić śmieci. Na pozostałe aktywności musza mieć specjalną przepustkę. Prezydent Władimir Putin zarządził blokadę w całym kraju do 11 maja włącznie. Burmistrz Moskwy, Siergiej Sobianin, jednak wezwał w sobotę mieszkańców do wydłużenia izolacji. Powiedział także, że liczba pacjentów w krytycznym stanie rośnie, choć nie tak gwałtownie, jak przewidywano. Jego zdaniem 2 procent mieszkańców Moskwy, z populacją 12,7 miliona, zostało zarażonych. To więcej niż podają oficjalne statystyki. W wywiadzie dla telewizji Rossija-1, potwierdził, że władze stolicy mogą zmniejszyć liczbę cyfrowych zezwoleń na przemieszczanie się po mieście, jeśli sytuacja się pogorszy.


Premier Michaił Miszustin, drugi najwyższy urzędnik w Rosji po Putinie, powiedział prezydentowi w czwartek, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i tymczasowo ustąpił ze stanowiska, aby dojść do siebie. Pierwszy wicepremier, Andrei Belousov, przejął jego obowiązki. Z kolei w piątek inny rosyjski członek gabinetu, minister budownictwa Władimir Jakuszew, ogłosił, że u niego również zdiagnozowano wirusa i że będzie leczony w szpitalu.


Źródło: Reuters

Tematy

Rosja / koronawirus

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.