Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Marzena Okła-Drewnowicz: Nawet 2 tys. zł będą warte bony dla seniorów. Trzeba też zrewidować listę bezpłatnych leków

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 stycznia 2024 09:18

Marzena Okła-Drewnowicz: Nawet 2 tys. zł będą warte bony dla seniorów. Trzeba też zrewidować listę bezpłatnych leków - Obrazek nagłówka
fot. KPRM
– Powinniśmy dążyć do tego, by osoby powyżej 65. roku życia miały wszystkie leki za darmo – powiedziała w wywiadzie dla Radia ZET Marzena Okła Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej. – Teraz trzeba jednak przejrzeć koszyk lekowy, który jest, żeby nie było pewnej fikcji. Wiemy, że darmowe są leki, które są mniej skuteczne i starej generacji – dodała. Minister zapowiedziała, że bon dla seniorów ma mieć wartość do ok. 2 tys. złotych. Będzie go można zamienić na opiekę w miejscu zamieszkania.

– Leki nowszej generacji, bardziej skuteczne, są też droższe. Wierzę w to, że nowa minister zdrowia dokona rewizji i odpowiednie propozycje z jej strony na pewno będą – powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

Jak przypomniała minister, za seniora uważa się osobę powyżej 60. roku życia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ludzie w tym wieku różnie funkcjonują. Jedni wymagają wsparcia osób trzecich, a inni pozostają i chcą być aktywni.

– Najważniejsze, byśmy wprowadzali rozwiązania systemowe. Nie sztuką jest wydrukować pieniądze, dokonać transferów finansowych. W dobie inflacji trzynaste i czternaste emerytury były bardzo ważne, bo w niewielkim stopniu, ale jednak rekompensowały drożyznę. Pytanie tylko, czy za takie świadczenia osoba, która potrzebuje opieki, jest w stanie opłacić sobie takie usługi w miejscu zamieszkania? – zauważyła minister.

Odpowiedzią ma być bon senioralny. To rozwiązanie, które pozwoli osobie potrzebującej wsparcia, której bliscy pracują, mieć te usługi. Bon ma mieć wartość maksymalnie połowy najniższego wynagrodzenia, czyli około 2 tys. zł. Stroną, która będzie odpowiedzialna za podaż usług mają być samorządy. Ma to z jednej strony zapewnić właściwą opiekę, a z drugiej – ukrócić funkcjonowanie szarej strefy.

– Opracowanie ustawy to kwestia kilku miesięcy, ponieważ wymaga ona szerokich konsultacji. Do tej pory samorządy realizowały usługi opiekuńcze tylko ze środków własnych. Takiego mechanizmu jaki proponujemy do tej pory jeszcze nie było – wyjaśniła Marzena Okła-Drewnowicz.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.