Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Minister zdrowia o zniesieniu obostrzeń

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2020 15:22

Minister zdrowia o zniesieniu obostrzeń - Obrazek nagłówka

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk:

- Mamy pewną stabilizację jeśli chodzi o dynamikę zachorowań. To za krótki czas, żeby stanowczo mówić, że sytuacja się poprawia, ale ta stabilizacja pozwala nam być ostrożnymi optymistami. To wynik decyzji podjętych w ostatnich tygodniach.

- Żadne decyzje rządu nie zadziałałyby gdyby nie samodyscyplina i odpowiedzialność społeczeństwa. I za tę dyscyplinę chcemy państwu jako rząd podziękować, bo tylko wspólnie jesteśmy w stanie wygrać z epidemią.

- Dzisiaj do Szpitala Narodowego zostaje przekazanych kolejnych 200 łóżek. Do przyjęcia pacjentów będzie w sumie gotowych 500 łóżek, w tym 60 respiratorowych. W kolejnych dniach będziemy oddawać kolejne szpitale tymczasowe w różnych częściach Polski.

- Mamy nadzieję, że te szpitale nigdy nie będą wykorzystane. Zawsze mówiliśmy, że to nasza 4. linia obrony. Budujemy bufory na ten czas, kiedy szpitale stacjonarne nie będą już mogły przyjmować pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

- Sytuacja stabilizuje się, w bardzo różnych wymiarach, ale najważniejszy to dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Zachorowalność spadła poniżej 20 tys., a przebieg pandemii w ostatnich tyg. nie rozwijał się wykładniczo.

- Nasz system testowania jest oparty przede wszystkim na lekarzach POZ - to oni decydują o tym, ile badań w Polsce jest wykonywanych. Najważniejsze jest utrzymanie buforu bezpieczeństwa pomiędzy liczbą zachorowań a dostępnością infrastruktury

- Mobilność systematycznie maleje - widać jak systematycznie te regulacje zmniejszały natężenie ruchu i mobilności. Mimo, że pojawiały się zwiększenia mobilności, to ten udział czasu spędzanego w domu rósł systematycznie.

- Poprawę sytuacji widać w zmianie liczby i dynamiki zachorowań, w dostępności infrastruktury i w mobilności. Najważniejsze, że infrastruktura szpitalna i łóżkowa cały czas gwarantuje bezpieczeństwo Polakom.

17 listopada resort zdrowia poinformował o 19 152 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (2442),
dolnośląskiego (2418),
mazowieckiego (2272),
małopolskiego (1724),
wielkopolskiego (1475),
pomorskiego (1325),
lubelskiego (1294),
zachodniopomorskiego (1191),
łódzkiego (1096),
kujawsko-pomorskiego (738),
opolskiego (732),
świętokrzyskiego (624),
podkarpackiego (551),
podlaskiego (512),
warmińsko-mazurskiego (463),
lubuskiego (295).
Z powodu COVID-19 zmarło 70 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.
Aktualna liczba zakażonych koronawirusem: 752940/ 10 848 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także