Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Minister zdrowia ogłosił jesienną strategię walki z koronawirusem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 września 2020 16:02

Minister zdrowia ogłosił jesienną strategię walki z koronawirusem - Obrazek nagłówka

W czwartek w MZ odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano jesienną strategię walki z koronawirusem.

- Przed nami trudny okres. Na jesieni pojawi się wiele zachorowań. Mamy grypę, mamy infekcje dróg oddechowych, mamy koronawirusa. Te wszystkie zachorowania będą się na siebie nakładały. Musimy się przygotować na nową strategię - wyjaśnił Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział, że pójście dzieci do szkoły wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowań na koronaworusa. Z punktu widzenia psychologicznego jest to jednak krok w dobrym kierunku. A wszystko dlatego, że dzieci powinny mieć kontakt z kolegami. - Ograniczenie styczności z rówieśnikami wpływa na zaburzenia osobowości - tłumaczył Niedzielski.

MZ przygotowało cztery obszary działań w związku z pandemią.

Po pierwsze nastąpią zmiany organizacyjne. - Chcemy powołać trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie chorych na koronawirusa. Pierwszy poziom to szpitale powiatowe, gdzie zostaną utworzone specjalne izolatki. Pacjent zostanie przyjęty, przetestowany i skierowany tam, gdzie będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem - wyjaśnił Niedzielski.

Minister wspomniał o rozbudowie sieci wymazowych tzw. tzw. drive-thru i wydłużeniu czasu ich pracy. Powiedział, że 91 proc. z tych mobilnych punktów jest czynne tylko 2 godziny

Drugi obszar obejmie zasady testowania. - Chcemy się skoncentrować na pacjentach objawowych i pacjentach z grup ryzyka. W grupach ryzyka są pacjenci z uzdrowisk, osoby przyjmowane do hospicjów i domów opieki społecznej. Nadal będziemy testować medyków - podkreślił.

Trzeci obszar to tzw. odpowiedzialność społeczna. - Nie możemy zapominać o działaniach prewencyjnych. Pomagają one zatrzymać koronawirusa. Dezynfekcja, dystans i maseczki pomogą nam w walce z pandemią - powiedział Niedzielski.

Istotą czwartego obszaru są szczepienia przeciwko grypie. - Mamy okres nakładania się zachorowań na grypę i koronawirusa. Im więcej osób się zaszczepi , tym mniej będzie zachorowań. Będziemy starali się zrobić wszystko, by liczba szczepionek była jak największa. W tej chwili mamy potwierdzoną dostawę na 1,8 mln szczepionek. Zamierzamy zapewnić obywatelom 2 mln szczepionek - zapewnił minister zdrowia. Dodał, że pierwsze szczepionki są już w hurtowniach. Pod koniec września wejdą do dystrybucji.

Adam Niedzielski podkreślił, że każdy powinien wziąć odpowiedzialność za poziom zachorowań, jaki jest w kraju.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.