Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Minister zdrowia zachęca do badań profilaktycznych. Po swoje wyniki przybiegł do przychodni

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 7 kwietnia 2023 12:14

Minister zdrowia zachęca do badań profilaktycznych. Po swoje wyniki przybiegł do przychodni - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– W Polsce mamy ponad 20 milionów osób w wieku powyżej 40 lat. 1,75 mln osób korzystających z programu Profilaktyka 40+ to nie jest jeszcze satysfakcjonujący wynik – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Minister na konferencję przybiegł w ramach porannego joggingu. Po spotkaniu z dziennikarzami, szef resortu zdrowia, wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia i rzecznikiem prasowym MZ, odebrali wyniki swoich badań wykonanych w ramach programu.

– Dzisiaj spotykamy się z okazji Światowego Dnia Zdrowia i chcieliśmy z tej okazji zaprosić wszystkich do dbania o swoje zdrowie na różne sposoby. Przede wszystkim jednak do zmiany filozofii stylu życia – powiedział minister zdrowia.

Jak przypomniał Adam Niedzielski, zgodnie z koncepcją Marca Lalonde’a, za ponad 60 proc. swojego zdrowia odpowiadamy sami, poprzez to, jak się żywimy oraz czy prowadzimy aktywny tryb życia. Dbałość o stan zdrowia to jednak również regularne badania. Tymczasem jak się okazuje, z programu Profilaktyka 40+ skorzystało dotychczas zaledwie 1,75 mld osób. To mniej niż 10 proc. populacji kwalifikującej się do wykonania darmowych badań przewidzianych w inicjatywie.

– Zapraszamy do wykonania tych badań, do zrobienia postcovidowego bilansu swojego zdrowia i niech ten bilans będzie powodem do tego, żeby na nowo zadbać o swoje zdrowie, przyjąć jakieś postanowienie, racjonalnie się odżywiać i zacząć ćwiczyć – powiedział minister.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak przypomniał z kolei, że oprócz programu Profilaktyka 40+ dostępne są też liczne badania przesiewowe, a we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ utworzono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach na miejscu można wykonać najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Pracują tam też profesjonalni doradcy, którzy mogą zaproponować udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

– Zachęcam też do tego, żeby rano wejść na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia i zobaczyć, co proponujemy w każdą środę. Oferujemy środy z profilaktyką i naprawdę można znaleźć tam ciekawe informacje – dodał Filip Nowak.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także