Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MNiSW powołało zespół ds. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 marca 2020 09:48

MNiSW powołało zespół ds. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem - Obrazek nagłówka
Sporządzanie wytycznych dla uczelni i podmiotów nauki dotyczących zajęć dydaktycznych, organizacji wydarzeń masowych w obiektach uczelni, funkcjonowania akademików i stołówek – tym m.in. zajmie się specjalny zespół ds. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem powołany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespół rozpocznie działalność 2 marca – poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

J. Gowin: jesteśmy przygotowani na ewentualność wystąpienia koronawiusa

- Zespół powołamy we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich; będzie koordynował działania w sytuacji zagrożenia koronawirusem, wprowadzał wspólne praktyki na polskich uczelniach i monitorował sytuację – mówił szef MNiSW Jarosław Gowin.

- Jeżeli chodzi o obszar szkolnictwa wyższego, uczelni, instytutów naukowych - jesteśmy znakomicie przygotowani na ewentualność wystąpienia koronawiusa w Polsce; nie ma żadnych powodów do niepokoju, wszystkie działania są zaplanowane. Jesteśmy przekonani, że w przestrzeni akademickiej zostały podjęte wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jesteśmy w stałym kontakcie z GIS, sytuacja jest pod kontrolą – dodał wicepremier Jarosław Gowin.

Uczelnie i szpitale podlegają zaleceniom GIS

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz podkreślił, że wszyscy, również uczelnie i szpitale, podlegają bezpośrednio zaleceniom Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Jednolitość systemu jest absolutną podstawą bezpieczeństwa i zabezpieczenia naszego kraju – dodał Maksymowicz.

Przewodniczący KRASP, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt zapewnił o gotowości podjęcia prac w zespole ds. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Dodał, że do tej pory w środowisku naukowym i akademickim nie odnotowano żadnych przypadków podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Zespół opracuje rekomendacje dla uczelni

Zespół ds. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem ma opracować wytyczne i rekomendacje dla uczelni i podmiotów nauki w zakresie zajęć dydaktycznych, mobilności (udział w konferencjach, programie Erasmus, etc), organizowania wydarzeń masowych na obiektach uczelni, funkcjonowania akademików i stołówek oraz szpitali klinicznych i ośrodków zdrowia (zalecenie dotyczące izolatek, dozowników, korzystania z przestrzeni wspólnych, zalecenie dotyczące bezwzględnego stosowania zasad higieny), zasad odwoływania zajęć i usprawiedliwiania nieobecności, etc.

Komunikat z zaleceniami dla polskich uczelni

Szef resortu nauki 28 lutego wydał komunikat z zaleceniami dla polskich uczelni, w którym zaleca się wstrzymanie wyjazdów polskich studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2, a także powstrzymanie przyjazdów do Polski studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych z tych obszarów.

Źródło: MNiSW

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.