Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

MZ: w ciągu tygodnia podwoimy bazę łóżek covidowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 października 2020 18:15

MZ: w ciągu tygodnia podwoimy bazę łóżek covidowych - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
- W ciągu tygodnia podwoimy bazę łóżek covidowych - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodatkowe łóżka powstaną w szpitalach powiatowych, wojewódzkich, ale też w prywatnych placówkach. Przygotowywane są też szpitale tymczasowe. Pośpiech jest konieczny, bo – jak mówił Niedzielski – w ciągu tygodnia może dojść również do podwojenia przypadków zakażeń. – Do 15-20 tysięcy na dobę!

W tej chwili w szpitalach jest zweryfikowanych – czyli fizycznie dostępnych – 15 tysięcy łóżek. NFZ zrobił przegląd w ostatni weekend. 60 proc. z nich jest już jednak zajęte, przy czym – jak przyznał Adam Niedzielski – w niektórych regionach (Mazowsze, Małopolska, Wielkopolska) wskaźniki zajętości są dużo wyższe.

Rząd zdecydował więc o przekształceniu części szpitali powiatowych w placówki covidowe (II poziomu covidowego). W ten sposób dojdzie 10 tysięcy łóżek. - W weekend były wspólne ustalenia NFZ i wojewodów, którzy dokonali przeglądu szpitali powiatowych pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury ale też zapewnienia dostępu pacjentów z innymi schorzeniami - podkreślił.

W szpitalach wojewódzkich zostaną przekształcone – w całości lub w części – w oddziały covidowe interny. To ma dać systemowi 3 tysiące łóżek. Kolejny przynajmniej tysiąc będzie pochodzić z sektora prywatnego. Minister powiedział, że z rozmów, jakie odbył z przedstawicielami szpitali prywatnych wnosi, że reakcja jest pozytywna i już do środy będzie gotowa lista placówek prywatnych, które utworzą łóżka covidowe – będą one finansowane przez NFZ.

- Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, również najgorsze, czyli 15-20 tys. nowych zakażeń dziennie jeszcze w tym tygodniu – powiedział minister, apelując o przestrzeganie obostrzeń, noszenie maseczek. Jak mówił, zasada zero tolerancji będzie egzekwowana przez policję, ale apelował też o zwracanie uwagi osobom bez maseczek. - Pomyślmy, czy nie nosząc maseczki, nie przestrzegając obostrzeń zachowujemy się godnie, zachowujemy się fair – prosił.

Minister poinformował również o przygotowywanych planach budowy szpitali tymczasowych w każdym województwie. Szpitale te będą przygotowywane i obsługiwane przez szpitale podległe MON i MSWiA. W pierwszej kolejności powstaną w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu (tu już w weekend ruszyła budowa szpitala w części konferencyjnej Stadionu Narodowego).

We wtorek Sejm zajmie się przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia (choć być może zgłoszonym jako poselski) projektem ustawy, który m.in. wprowadzi klauzulę dobrego Samarytanina (za nieumyślne błędy medyczne popełnione w związku z leczeniem pacjentów z Covid-19 nie będzie grozić sankcja karna) i wprowadzi 100-proc. dodatki dla personelu zaangażowanego w walkę z pandemią. Niewykluczone, że Sejm zajmie się również zgłoszonymi przez opozycję projektami ustaw – w poniedziałek zostały opublikowane na stronie Sejmu. Chodzi m.in. o projekt ustawy maseczkowej, zgłoszony przez posłów Lewicy, który powszechny obowiązek zasłaniania nosa i ust przenosi właśnie do ustawy.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także