Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ: Więcej czasu dla centrów kompetencji raka piersi

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 6 listopada 2023 08:58

MZ: Więcej czasu dla centrów kompetencji raka piersi - Obrazek nagłówka
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Biorąc pod uwagę jak ważną rolę w diagnozowaniu choroby i doborze terapii dla świadczeniobiorców z nowotworem piersi, pełnią badania patomorfologiczne, w rozporządzeniu określono, że świadczeniodawca pełniący rolę centrum kompetencji raka piersi, powinien posiadać w lokalizacji zakład lub pracownię patomorfologiczną. Ponadto, docelowe umiejscowienie zakładu patomorfologicznego w lokalizacji centrum kompetencji raka piersi ma wysokie znaczenie w przypadku standardów czasowych w ramach otrzymania wyników badań patomorfologicznych przez świadczeniodawcę.

Warunek ten jest warunkiem zaostrzonym w porównaniu do wcześniej obowiązujących warunków dla centrum kompetencji raka piersi, co może wiązać się z ograniczoną dostępnością do świadczeń gwarantowanych. Istnieje ryzyko, że po wejściu w życie powyższej zmiany, nie wszyscy świadczeniodawcy będą kontynuowali realizację kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z rakiem piersi, gdyż obecnie w lokalizacji nie posiadają oni zakładu lub pracowni patomorfologicznej. Tworząc centrum kompetencji raka piersi, w którym świadczeniobiorca uzyska kompleksową opiekę w wysokim standardzie, Minister Zdrowia oprócz zapewnienia najlepszej jakości świadczeń opieki zdrowotnej, powinien kierować się troską o zapewnienie dostępności do kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami z nowotworem piersi. W tym celu, w projektowanym rozporządzeniu został wskazany 2 letni okres, w którym będzie możliwe dostosowanie warunków do wymogu posiadania przez centrum kompetencji raka piersi jednostki diagnostyki patomorfologicznej (zakład lub pracowni) w lokalizacji. W tym okresie centrum kompetencji będzie mogło posiadać zakład lub pracownię diagnostyki patomorfologicznej w lokalizacji lub w dostępie. Od 1 stycznia 2026 r. centrum kompetencji raka piersi będzie posiadało w swojej lokalizacji zakład lub pracownię diagnostyki patomorfologicznej.

Oczekiwanym efektem projektowanej zmiany jest zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-842228482
4 czerwca 2024
prezydent Andrzej Duda
27 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024
iStock-1246922598
21 marca 2024