Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NFZ wydał interaktywny raport o porodach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 czerwca 2023 11:05

NFZ wydał interaktywny raport o porodach - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
W ostatnich latach roczna liczba porodów w Polsce wynosiła od 297 do 366 tys. – wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niemal połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie.

W raporcie NFZ znajdują się informacje dotyczące porodów samoistnych, cesarskich cięć, porodów zabiegowych oraz porodów ze znieczuleniem. Dodatkowo raport mówi o porodach z przedłużoną hospitalizacją matki karmiącej piersią z powodu stanu dziecka, porodach mnogich oraz porodach przedwczesnych.

Jak dowiadujemy się z raportu, w 2022 roku w Polsce odebrano łącznie niemal 366 tys. porodów. 45 proc. z nich odbyło się poprzez cesarskie cięcie. Najwięcej, bo ponad 3 tys. takich porodów, odbyło się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W tym szpitalu stanowiły one 46 proc. wszystkich porodów. Największy odsetek cesarskich cięć ma natomiast Prywatna Klinika Położniczo-Ginekologiczna w Białymstoku – prawie 94 proc.

Tylko 7 proc. porodów innych niż poprzez cesarskie cięcia odbyło się ze znieczuleniem. Są szpitale, w których znieczulenia nie podano przy żadnym z takich porodów. Największy odsetek porodów innych niż przez cesarskie cięcia z podaniem znieczulenia miał natomiast NZOZ Szpital na Siemiradzkiego w Krakowie: prawie 63 proc.

W 43 proc. przypadków pobyt matki w szpitalu wynosił do trzech dni. Z danych dotyczących wyłącznie placówek realizujących porody w ramach Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wynika natomiast, że 6 proc. porodów wiązało się z przedłużoną hospitalizacją matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka. W takich placówkach 1 proc. porodów to ciąże mnogie, a 8 proc. – porody przedwczesne.

Pełny raport interaktywny można znaleźć TUTAJ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.