Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NFZ zbiera poparcie dla podatku cukrowego - znamy listę popierających

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 lutego 2020 11:37

NFZ zbiera poparcie dla podatku cukrowego - znamy listę popierających  - Obrazek nagłówka
Fot. Wojciech Górski

Narodowy Fundusz Zdrowia prezentuje deklarację poparcia dla wprowadzenia opłaty prozdrowotnej. W dniu publikacji deklarację poparło ponad 500 osób ze środowisk naukowych, przedstawicieli podmiotów leczniczych i organizacji zrzeszających pacjentów. Deklaracja poparcia ma charakter otwarty:

z niepokojem obserwujemy systematycznie rosnącą liczbę osób z nadwagą i otyłością. Otyły jest już co czwarty dorosły Polak. Niestety, problem ten coraz częściej również dotyczy dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Mija dokładnie rok od opublikowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje”. Dane płynące z raportu są alarmujące. Konsumpcja cukru w Polsce rośnie, w dodatku nieświadomie, ponieważ jest to cukier dodawany do wysokoprzetworzonej żywności, którą spożywamy każdego dnia. W ciągu roku każdy z nas zjada ponad 50 kilogramów cukru!

Nadmierne spożywanie cukru jest źródłem otyłości, która znacznie zwiększa ryzyko zachorowania i powikłań związanych z cukrzycą typu 2, chorobami układu krążenia i niektórymi nowotworami. Otyłość i związane z nią konsekwencje zdrowotne mogą oznaczać dla wielu z nas skrócenie życia średnio aż o 15 lat. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku aż o blisko 1/3 wzrośnie liczba pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Obecnie na cukrzycę choruje niemal 3 miliony Polaków.

Dostrzegając powagę problemu otyłości w naszym społeczeństwie podejmujemy szereg działań, które mają przekonać Polaków do zmiany stylu życia. Cyklicznie, w każdą środę, spotykamy się z Państwem podczas „Środy z Profilaktyką”, w trakcie której zachęcamy do badań profilaktycznych, zmiany trybu życia i stale edukujemy, jak ograniczać ryzyko poważnych chorób oraz jakie konsekwencje niesie nadużywanie cukru.

Zmiana stylu życia, świadome kształtowanie konsumpcyjnych wyborów służących zdrowiu, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna – to sposoby na ograniczenie fali otyłości, zwłaszcza wśród młodych Polaków. Dodatkowym impulsem do trwałej zmiany nawyków żywieniowych, podobnie jak w innych krajach, może stać się opłata prozdrowotna. Wprowadzenie regulacji prawnych obejmujących całą populację, których celem jest ograniczenie dostępności do produktów z nadmierną zawartością cukru ma przede wszystkim charakter prozdrowotny. Wpływy z tej opłaty zostaną przeznaczone w głównej mierze na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie Polaków, istotnie wpływające na nasze zdrowie. Przykłady państw, które zdecydowały się na wprowadzenie opłaty w postaci tzw. podatku cukrowego, wskazują na słuszność wyboru tej drogi, która realne ograniczyła spożycie produktów wysokoprzetworzonych.

Troska o zdrowie Polaków wymaga zdecydowanych działań, dlatego liczę, że inicjatywa wprowadzenia opłaty prozdrowotnej spotka się z przychylnością i aprobatą ze strony autorytetów medycznych, środowiska akademickiego i organizacji zrzeszających Pacjentów. W związku z narastającym problemem niewłaściwego stylu życia, w tym postępującą falą otyłości wśród dzieci i młodzieży za konieczne uważam podjęcie działań, których efektem będzie realna zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedzialne traktowanie własnego zdrowia. Podpis złożony pod tym listem, niech będzie głosem poparcia dla zmian, które służą zdrowiu nas wszystkich.

Adam Niedzielski

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Lista osób popierających wprowadzenie podatku cukrowego

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także